Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 80 centi, na 115,96 dolara. U petak zaključila je trgovinu na najvišoj razini u četiri i pol tjedna od 117,07 dolara. Na američkom tržištu barel je pojeftinio 90 centi, na 96,87 dolara.
"Tržište će vjerojatno predahnuti i proći fazu konsolidacije", konstatirala je Amrita Sen, glavna analitičarka naftnih tržišta u londonskoj savjetodavnoj tvrtki Energy Aspects, prognozirajući ipak nastavak uzlaznog trenda. "cijene će rasti polako a njihov rast neće biti ravnomjeran", dodala je.
Krajem prošlog tjedna tržišta su poduprli pozitivni podaci s američkog tržišta rada i potvrde blagog oporavka u Kini, odagnavši zabrinutost za potražnju u dva najveća naftna potrošača u svijetu.
U siječnju su američki poslodavci prema podacima objavljenim u petak neto otvorili 157 tisuća novih radnih mjesta, a Institut za upravljanje nabavom (ISM) odvojeno je istog dana izvijestio da je njegov indeks aktivnosti u industriji u prvom mjesecu ove godine dosegnuo najvišu razinu od prošlogodišnjeg travnja.
Istraživanja aktivnosti u kineskom industrijskom sektoru pokazala su pak blagi oporavak a i proizvodni sektor eurozone zabilježio je najbolji mjesec u gotovo godinu dana, usprkos padu aktivnosti, što signalizira da je najgore prošlo.
Cijene nafte podupire i zabrinutost za opskrbu zbog pojačanih napetosti na Bliskom istoku, uključujući teroristički napad bombaša-samoubojice u iračkom gradu Kirkuku u kojem je stradalo najmanje 33 ljudi i neizvjesne pregovore Teherana i zapadnih zemalja o kontroverznom nuklearnom programu.
Odvojeno je Organizacija članica izvoznica nafte (OPEC) na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 112,62 dolara, što znači da je bila 32 centa viša nego prethodnog trgovinskog dana.