Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 27 centi, na 110,57 dolara. Dan ranije zaključila je trgovanje u minusu od 1,58 dolara. U ugovorima za isporuke u ožujku cijene su bile niže 1,32 dolara.
I na američkom su tržištu cijene porasle za skromnih 20 centi, na 93,48 dolara.
Tržišta je poduprlo zatvaranje cjevovoda u britanskom dijelu Sjevernog mora zbog zatvaranja naftne platforme Cormorant Alpha. To znači da je proizvodnja u Sjevernom moru smanjena za čak 90 tisuća barela dnevno.
"Zatvaranje cjevovoda u Sjevernom moru pritišću cijene nafte na londonskom tržištu. Opskrba sa Sjevernog mora bila je u prošloj godini prilično nepouzdana a ti su prekidi rezultirali snažnim oscilacijama cijena", tumači Jason Gammel iz Macquarieja.
Povjerenje ulagača poduprli su ujedno podaci o solidnom, 0,5-postotnom rastu prometa u američkoj maloprodaji u prosincu, čime su osjetno nadmašena očekivanja analitičara. To znači da je osobna potrošnja u SAD-u krajem prošle godine bila otpornija no što se očekivano s obzirom na prijeteća povećanja poreza i smanjenja javne potrošnje.
Optimizam na naftnim tržištima prigušio je pak podatak o padu potražnje za novim automobilima u Europi na najnižu razinu od 1995., koji se nadovezao na jučerašnje izvješće njemačkog statističkog ureda o najizrazitijem padu aktivnosti u njemačkom gospodarstvu u posljednjem tromjesečju 2012. u gotovo tri godine.
Ulagači sada očekuju objavu podataka o kineskom BDP, koji će biti objavljeni u petak a očekuje se da će pokazati ubrzavanje rasta u četvrtom tromjesečju na 7,8 posto, nakon sedam uzastopnih tromjesečju slabijeg rasta.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 108,35 dolara i ostala gotovo na jednakoj razini kao prethodnog dana.