FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

ZAGREB, 29. siječnja 2013. (Hina) - Donosimo pregled važnijih događaja do 12,30 sati.

KAIRO

Egipatski prosvjednici nisu poštivali policijski sat tijekom noći na utorak u gradovima uzduž Sueskog kanala nego su napadali policijske postaje nakon što je predsjednik Mohamed Mursi uveo izvanredno stanje kako bi okončao višednevne sukobe u kojima su izgubile život najmanje 52 osobe. Najmanje dva muškarca su poginula u sukobima tijekom noći u Port Saidu u posljednjem u nizu nemira u valu nasilja koje se razbuktalo prošlog tjedna uoči godišnjice pobune 2011. u kojoj je svrgnut s vlasti Hosni Mubarak. Politički protivnici s prezirom su odbili Mursijev poziv na razgovore u ponedjeljak kako bi se pokušalo zaustaviti nasilje. Umjesto toga, ogromne gomile prosvjednika izašle su na ulice u Kairu i Aleksandriji, kao i u tri grada Sueskog kanala - Port Saidu, Ismailiji i Suezu - gdje je Mursi uveo izvanredno stanje i policijski sat u nedjelju. "Dolje, dolje Mohamed Mursi! Dolje, dolje izvanredno stanje!", uzvikivali su prosvjednici u Ismaliji, a u Kairu su palili automobile. Prosvjednici optužuju Mubarakovog nasljednika Mursija da je izdao revoluciju, a Mursi i njegovi pristaše optužuju prosvjednike da žele svrgnuti s vlasti prvog egipatskog demokratski izabranog čelnika nedemokratskim sredstvima.

TIMBUKTU

Vojska Malija patrolirala je u utorak prašnjavim ulicama Timbuktua nakon noći bez incidenata, dan nakon što su francuski i malijski vojnici ponovno osvojili taj mitski grad na sjeveru Malija, simbol islamističke pljačke. U istom trenutku konferencija međunarodnih donatora namijenjena financiranju raspoređivanja afričkih snaga u Maliju i restrukturiranju malijske vojske počela je u Adis Abebi, u sjedištu Afričke unije.

Na njoj sudjeluju afričke zemlje, EU, Japan, SAD i UN. Afrička unija procijenila je na 460 milijuna dolara proračun za raspoređivanje afričkih snaga u Maliju. Panafrička organizacija predviđa pridonijeti u visini 10 posto. Japan se obvezao u utorak isplatiti 120 milijuna dolara za Mali i Sahel, nekoliko dana nakon smrti deset Japanaca u otmici u Alžiru koju su izveli islamisti kao odmazdu za francusku intervenciju.

ANKARA

Kurdski ustanici u Turskoj trebali bi objaviti primirje te početi sa simboličnim razoružavanjem u proljeće u okviru sporazuma zaključena između turskih vlasti i zatočenog šefa ustanka Abdulaha Ocalana, piše u utorak turski dnevnik Hurriyet. Prema kalendaru oko kojeg su se strane složile, Radnička stranka Kurdistana (PKK) trebala bi proglasiti prekid vatre u veljači po naredbi njezina povijesnog vođe, izvješćuje visokotiražni list Hurriyet na navodeći izvore. Borci PKK-a pričekat će potom proljeće kako bi prva skupina od stotinu boraca položila oružje u jugoistočnim planinama Turske, gdje im je baza tijekom zime, u simboličnoj gesti "povjerenja", piše dnevnik.

KAIRO

Glavni zapovjednik egipatske vojske upozorio je u utorak da bi politički sukob u zemlji mogao voditi u slom države i rekao da je zaštita Sueskog kanala jedan od glavnih ciljeva razmještanja vojske u obližnjim gradovima pogođenim nasiljem. Izjave generala Abdela Fattaha al-Sisija, koji je i ministar obrane, objavljene su na službenoj Facebook stranici glasnogovornika vojske. On je rekao da gospodarski, politički i društveni izazovi s kojima se Egipat suočava predstavljaju "stvarnu prijetnju sigurnosti Egipta i koheziji egipatske države" te da će vojska ostati "čvrst i kohezivni blok" na kojem država počiva. Vojska, rekao je, pripada svim Egipćanima bez obzira na vjersku ili političku pripadnost.

ALMATI

Putnički avion srušio se u utorak blizu kazahstanske komercijalne prijestolnice Almatija i poginulo je svih 22 ljudi, prenijele su novinske agencije podatke zračnog prijevoznika SCAT-a. Avion Bombardier Challenger CRJ-200 letio je iz grada Kokšetaua na sjeveru zemlje u Almati na jugoistoku, a pao je kraj sela Kizil Tua, prenijela je agencija Interfax riječi zamjenika gradonačelnika Almatija Maulena Mukaševa. "Nije bilo vatre ni eksplozije. Avion se samo strmoglavio", rekao je Jurij Iljin, zamjenik šefa gradskog ureda za hitna stanja. Almati je u utorak obavijen gustom maglom. Privatni prijevoznik SCAT ima sjedište u Kazahstanu, a njegovi avioni uglavnom lete na domaćim letovima, uz malen broj međunarodnih.

ZAGREB

Potpredsjednik vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić razgovarao je tijekom dvodnevnog posjeta Poljskoj, 28. i 29. siječnja, s ministricom regionalnoga razvoja Elzbietom Bienkowskom o brojnim izazovima koji Hrvatskoj predstoje nakon punopravnog članstva u Europskoj uniji kada se radi o korištenju sredstava iz europskih fondova, priopćeno je iz ministarstva. Izazovi se odnose na iznimno zahtjevan sustav selekcije i pripreme projekata te cjelovit sustav za korištenje sredstava strukturnih, Kohezijskog i Socijalnog fonda. Poljska je najuspješnije iskoristila fondove Europske unije što je pridonijelo njezinom gospodarskom i regionalnom razvoju pa su njezina iskustva dragocjena i Hrvatskoj. Domaćini su članovima hrvatskog izaslanstva odgovorili na cijeli niz konkretnih pitanja o poljskom sustavu upravljanja fondovima, o provođenju javne nabave, o pripremi i upravljanju velikim strateškim projektima, a razmijenjena su iskustva o korištenju instrumenata financijskog inženjeringa. Bilo je riječi i o pripremnim aktivnostima za financijsku perspektivu 2014.-2020., kaže se u priopćenju.

SARAJEVO

Posebni predstavnik Europske unije u Bosni i Hercegovini (EUSR) Peter Sorensen poduzet će odlučnije korake kako bi političke lidere u toj zemlji naveo da konačno postignu dogovor o ustavnim promjenama i izmjenama izbornog zakona kojima bi se uklonila diskriminacija pripadnika nacionalnih manjina, a u slučaju opstruiranja tog procesa pripravan je nametnuti i kazne odgovornima, piše u utorak sarajevski "Dnevni avaz". Neimenovani dužnosnik Sorensenova ureda kazao je za list kako je posebni predstavnik EU dobio "ojačani" mandat sa zadaćom da osigura provedbu presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" iz 2009. godine kojom je utvrđeno da BiH krši prava manjina jer im ne dopušta kandidiranje za članove Predsjedništva BiH i za zastupnike u Domu naroda državnog parlamenta. Provedba te presude ujedno je temeljni uvjet da bi BiH mogla podnijeti molbu za dobivanje statusa kandidata za članstvo u EU.

PEKING

Peking je privremeno zatvorio 103 tvornice koje su veliki zagađivači, a s cesta je maknuo 30 posto vladinih vozila ne bi li tako stao na kraj velikoj zagađenosti zraka, objavili su u utorak državni mediji, ali je zrak iznad glavnoga kineskog grada i dalje opasan. Kvaliteta zraka u Pekingu zadnja dva tjedna stalno je "veoma nezdrava" i "opasna", a u utorak je došla do 517 na indeksu američkog veleposlanstva u Pekingu. Ta brojka označava "ne može se ni izmjeriti". Zagađenost zraka u Pekingu redovito prelazi 500 na indeksu koji mjeri čestice promjera 2,5 mikrometara u zraku. Opasno je sve iznad 300, a prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije dnevna razina ne bi trebala prijeći 20. Početkom siječnja zagađenost je dosegnula rekordnu razinu, 30-45 puta višu od prihvatljive, a cijeli je grad zavijen u debeli otrovni oblak zbog kojega avioni nisu letjeli, a ljudi nisu smjeli izlaziti.

MOGADIŠU

Bombaš samoubojica detonirao je bombu u utorak blizu predsjedničke palače u somalskoj prijestolnici Mogadišuu i ubio najmanje jednog a ranio dvojicu vojnika u napadu koji je, kako izgleda, bio usmjeren na državne čelnike, rekao je jedan od pripadnika straže u palači. Dužnosnici i straža u palači su rekli da je somalski predsjednik Hassan šeik Mohamud u vrijeme napada bio u inozemstvu i da je premijer zemlje, blizu čije kuće se eksplozija dogodila, siguran i dobro. "Bombaš je ubio jednog vojnika a ranio dvojicu", rekao je stražar agenciji Reuters. "Muškarac se digao u zrak blizu zida između etiopskog veleposlanstva i rezidencije somalskog premijera". Dvije se zgrade nalaze unutar širokog kompleksa u kojem se nalazi i predsjednička palača.

SARAJEVO

Bosna i Hercegovina je država u kojoj je vozni park među najstarijima i najzapuštenijima u Europi, a službena statistika pokazuje kako se građani te zemlje voze u automobilima čija je prosječna starost između 15 i 17 godina, dok su najstariji registrirani automobili stari čak 40 godina, prenose u utorak lokalni mediji u toj zemlji. Prema analizi koju je za potrebe Vanjskotrgovinske komore BiH proveo Institut za privredni inženjering iz Zenice, u Federaciji BiH prosjek starosti vozila na prometnicama je 16,99 godina. Putničkih vozila starijih od 20 godina je gotovo 40 posto, dok je onih koja su proizvedena 2008. godine i nakon toga i smatraju se novima u prometu tek 6,72 posto. Ni u Republici Srpskoj stanje nije puno bolje. Prema podacima entitetskog Zavoda za statistiku, u 2012. tamo je bilo 48,5 posto vozila starijih od 15 godina, dok je 9,7 posto u kategoriji novijih odnosno proizvedenih tijekom zadnjih pet godina.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙