ZAGREB - Najveći uspjeh Hrvatske je očuvanje neovisnosti i državnosti, ulazak u NATO i skori ulazak u EU, kao i činjenica da smo bitno popravili odnose sa susjedima, kazao je u razgovoru za Hinu, u povodu 21. godišnjice međunarodnog priznanja Hrvatske i 15. obljetnice mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, hrvatski predsjednik Ivo Josipović. "Najveći uspjeh Hrvatske bez sumnje je očuvanje neovisnosti i državnosti u Domovinskom ratu, a nadalje tu su važni međunarodni uspjesi poput priznanja na samom početku državnosti, ulaska u NATO, pa i skorog ulaska u EU. Treba naravno, bez obzira na trenutačno malo zahladnjenje odnosa, istaknuti da smo ipak bitno popravili odnose sa susjedima, posebno tu mislim na BiH i na Srbiju", kazao je Josipović. "Kada je riječ o unutarnjim pitanjima, osobno mislim da je razvoj demokracije i ljudskih prava ono što je najupečatljivije - mi smo od zemlje koja je imala ozbiljne probleme u poštivanju ljudskih prava, posebno pripadnika srpske manjine, sada došli u situaciju u kojoj imamo relativno visoke standarde ljudskih prava, imamo demokratski sustav, a izbori se održavaju po vrlo visokim standardima demokracije i bez ozbiljnijih primjedbi", istaknuo je hrvatski predsjednik. Upitan da navede neke od neuspjeha Hrvatske, Josipović je kazao da se tu trebamo vratiti "na period naše povijesti u kojem nismo imali odgovarajući odnos prema pripadnicima nacionalnih manjina, na vrijeme u kojem demokracija još nije bila na zavidnoj razini". "Naravno kao izvor velikih problema vidim pretvorbu i privatizaciju u kojima je uništeno ogromno društveno bogatstvo. U novije vrijeme, kao problem vidim deindustrijalizaciju, gospodarske probleme, siromaštvo i preveliku socijalnu nejednakost, posebno problem nejednakih šansi mladih ljudi. Načela pravne države i efikasna administracija područja su na kojima još puno moramo raditi", dodao je. Skoro članstvo u EU, smatra hrvatski predsjednik, velika je prilika za Hrvatsku, i "može dovesti do ozbiljnog unaprjeđenja našeg društva ne samo na planu ekonomije gdje očekujemo investicije i uzlet u gospodarstvu nego i u daljnjem jačanju demokratskih standarda. Ulaskom u EU neće završiti potreba za reformama. Očekujem da će Hrvatska nastaviti razvijati gospodarstvo, infrastrukturu, institucije, ljudska prava i demokraciju. Socijalna pravednost mora biti važna komponenta razvoja, jednako kao i visoki standardi novih tehnologija i ekologije". Hrvatski predsjednik najavio je i mogućnost da prvi službeni posjet novog slovenskog predsjednika Boruta Pahora bude upravo posjet Hrvatskoj. "Ja ne vjerujem da će Slovenija spriječiti naš ulazak u EU i nadam se da će do Pahorova posjeta doći skoro, vrlo skoro", istaknuo je. Što se tiče odnosa sa Srbijom, Josipović je rekao da osim nekih neprihvatljivih poruka iz Beograda dolaze i neke dobre poruke.
KAIRO - Egipatski dužnosnik kazao je da su se čelnici palestinskog Hamasa i Fataha na sastanku u Kairu u srijedu dogovorili da će provesti sporazum o pomirbi postignut još 2011. Palestinski predsjednik Mahmud Abas iz sekularnog pokreta Fataha, koji kontrolira Zapadnu obalu, i Haled Mešal iz radikalnog Hamasa, koji kontrolira Pojas Gaze, sastali su se po prvi puta u više od godinu dana kako bi razgovarali o provedbi dugo odgađanog sporazuma. Dvije su palestinske frakcije u sukobu od 2007. kad je Hamas silom preuzeo kontrolu nad Gazom. Ipak, njihovi su se odnosi poboljšali otkad je u studenome prošle godine Izrael napao pojas Gaze odgovarajući na ispaljivanje projektila Hamasovih militanata, a gotovo istodobno je Abas postigao diplomatsku pobjedu kad je UN glasovao za priznanje Palestine kao "države nečlanice". "Dogovoreno je da obje strane odmah počnu primjenjivati ranije dogovorene mehanizme potpisanog sporazuma", rekao je egipatski diplomat koji nije želio biti imenovan.
KAIRO - Međunarodni mirovni izaslanik za Siriju Lahdar Brahimi kazao je u srijedu da ne vidi sirijskog predsjednika Bašara al Asada u budućoj tranzicijskoj vladi koju predviđa mirovni plan velikih sila dogovoren prošle godine. "On sigurno neće biti član te vlade", rekao je Brahimi u Kairu, u svojoj dosad najjasnijoj izjavi o tome kakvu budućnost vidi za Asada. Brahimi je ponovio svoje stajalište da mirovni plan dogovoren u Ženevi prošle godine predstavlja "temelj za rješenje u Siriji". "Ne postoji vojno rješenje. Rješenje ne treba čekati do 2014. Ono treba biti postignuto 2013.", rekao je Brahimi.
PARIZ - Tri Kurdinje pronađene su mrtve u noći na četvrtak, sve ubijene hicima u glavu, u prostorijama Kurdskog instituta u Parizu, doznaje se od policijskog izvora. Trupla su pronađena nešto prije 2.00 sata po mjesnom vremenu u zgradi instituta u ulici Lafayette, u 10. arondismanu. "Prizor na mjestu nesreće navodi na zaključak da je riječ o pogubljenju, ali istraga će rasvijetliti točne okolnosti tragedije", dodaje taj izvor, ne navodeći druge potankosti. Istragu provodi odjel kriminalističke policije u Parizu.