FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 2. siječnja 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

WASHINGTON - Američki kongres odobrio je neuobičajeni porast poreza za najbogatija kućanstva u SAD, potvrdivši tako dvostranački dogovor koji će spriječiti da najveće svjetsko gospodarstvo potone u duboku krizu i recesiju. S 257 glasova "za" i 167 "protiv", Prestavnički dom, u kojem većinu imaju republikanci, potvrdio je prijedlog zakona kojim je predsjednik Barack Obama potvrdio predizborno obećanje da će povećati poreze onima koji najviše zarađuju. Senat je već prije tijekom dana izglasao tu mjeru i sad je još treba potpisati Obama kako bi postala zakon, a očekuje se da on to učini vrlo brzo. Senat je, dva sata nakon što je istekao rok 31. prosinca, velikom većinom podupro prijedlog zakona kojim se smanjuje proračunski deficit kroz kombinaciju smanjenja proračunske potrošnje i novih poreza koji će pogoditi bogatije Amerikance. Najvažniji čimbenik postignutog dogovora je povećanje porezne stope za kućanstva koja godišnje zarađuju više od 450 tisuća dolara s 35 na 39,6 posto, a a za dva mjeseca odgađa se svako rezanje proračunskih rashoda.

WASHINGTON - Predsjednik SAD-a Barack Obama pozdravio je u utorak navečer sporazum ratificiran u Kongresu i izjavio kako time drži jedno od svojih obećanja u kampanji oko ustanovljavanja pravednije fiskalnosti. "Jedan od stupova moje predsjedničke kampanje bila je promjena poreza koji je bio previše povoljan za bogate na račun srednje klase", izjavio je Obama u kratkom noćnom govoru u Bijeloj kući. "Večeras smo dobili glasove demokrata i republikanaca u Kongresu", dodao je Obama. Američki Kongres odobrio je porast poreza za najbogatija kućanstva u SAD, potvrdivši tako dvostranački dogovor koji će spriječiti da najveće svjetsko gospodarstvo potone u duboku krizu i recesiju. S 257 glasova "za" i 167 "protiv", Prestavnički dom, u kojem većinu imaju republikanci, potvrdio je prijedlog zakona kojim je predsjednik Barack Obama potvrdio predizborno obećanje da će povećati poreze onima koji najviše zarađuju. Senat je, dva sata nakon što je istekao rok 31. prosinca, velikom većinom podupro prijedlog zakona kojim se smanjuje proračunski deficit kroz kombinaciju smanjenja proračunske potrošnje i novih poreza koji će pogoditi bogatije Amerikance.

PEKING - Američki sporazum o povećanju poreza, koji je postignut u posljednji trenutak, riješio je jedan problem, ali se najveće gospodarstvo na svijetu sada mora uhvatiti u koštac s proračunskim deficitom koji ne prijeti "fiskalnom liticom" nego "fiskalnim ponorom", objavila je u srijedu kineska državna novinska agencija Xinhua. Xinhua piše u komentaru, objavljenom na engleskom jeziku na njezinoj internetskoj stranici, da je SAD dominantna ekonomska sila, ali da se američki političari izgleda nisu skloni pozabaviti ukupnim dugom koji iznosi oko 16.000 milijardi dolara. "U demokraciji kao što je SAD, porast poreza i rezanje troškova, točna doza lijeka potrebna za izlječenje njezine bolesti kroničnog duga, već se dugo pokazuje jako nepopularnom među biračima", navodi Xinhua. Američki političari odlučili su ponovno odgoditi odluku, ali problem neće nikada nestati. Na njega bi se mogli spotaknuti i pasti na tlo ili, "u američkom slučaju, u ponor iz kojega nikada nećete moći izaći", navodi agencija u komentaru. Američki kongres odobrio je porast poreza za najbogatija kućanstva u SAD, potvrdivši tako dvostranački dogovor koji će spriječiti da najveće svjetsko gospodarstvo potone u duboku krizu i recesiju.

PEKING - Aktivnosti u kineskoj industriji porasle su u prosincu treći mjesec zaredom, dodatno potpirujući nade u oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva, prenose u srijedu britanski mediji. Službeni indeks kineskih menadžera nabave (PMI) iznosio je u prosincu 50,6 bodova a istu je vrijednost zabilježio i u studenom, izvijestio je BBC. Vrijednosti iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti. Sličan indeks koji izrađuje banka HSBC a objavljen je u prvoj polovini tjedna iznosio je u prosincu 51,5 bodova, što znači da je dosegnuo najvišu razinu u 19 mjeseci. Kineski proizvodni sektor ključan je za gospodarski rast a pritišće ga usporavanje globalne potražnje. Analitičari napominju da rast aktivnosti u posljednje vrijeme nagovješćuje oporavak. "Nazire se vrlo jasan trend oporavka industrijske proizvodnje u Kini“, zaključuje Stephen Joske iz investicijske tvtke Australia Super.

BRUXELLES - Aktivnosti u industrijskom sektoru eurozone smanjile su se u prosincu sedamnaesti mjesec zaredom, zaključivši godinu u recesiji, pokazalo je u srijedu ključno istraživanje instituta Markit. Indeks menadžera nabave (PMI) za proizvodni sektor eurozone iznosio je tako u prosincu 46,1 bod, čime je londonska tvrtka za prikupljanje i analiziranje podataka blago snizila početnu procjenu od 46,3 boda. U studenome indeks je iznosio 46,2 boda. Vrijednosti indeksa niže od 50 bodova ukazuju na pad aktivnosti a one više na njihov rast. Sve su zemlje eurozone zabilježile pad aktivnosti u proizvodnom sektoru uz izuzetak Irske koja je zabilježila 51,4 boda, što ukazuje na njihov rast. Među najvećim gospodarstvima eurozone Njemačka je zabilježila 46,0 bodova, Francuska 44,6 bodova a Italija 46,7 bodova. Iako su aktivnosti u industrijskom sektoru "možda zabilježile najdublji pad negdje oko listopada, istraživanje menadžera nabave za prosinac pokazuje da je sektor još uvijek u području recesije", zaključio je analitičar londonskog IHS Global Insighta.

BERLIN - Njemačka je i prošle godine zabilježila rekordnu zaposlenost, usprkos posustajanju gospodarskog rasta pod pritiskom dužničke krize u eurozoni, pokazali su u srijedu objavljeni podaci. Broj zaposlenih u Njemačkoj porastao je u prošloj godini za 416 tisuća ili 1,0 posto, na prosječnih 41,5 milijuna. Time je Njemačka zabilježila rekordnu zaposlenost već šestu godinu zaredom, izračunao je državni ured za statistiku Destatis. "Porast zaposlenosti u drugoj polovini godine ipak nije bio toliko jak kao u 2011.", upozorili su statističari. Prosječan broj nezaposlenih smanjio se pak u 2012. za 162 tisuće, na 2,34 milijuna, priopćio je Destatis. To znači da je prosječna godišnja stopa nezaposlenosti kliznula u prošloj godini na 5,3 posto, s 5,7 posto koliko je iznosila u 2011. Podaci o nezaposlenosti za prosinac koji objavljuje Savezna agencija za red (BAA) bit će objavljeni sutra.

MADRID - Godišnja inflacija u Španjolskoj iznosila je u prosincu 3,0 posto, budući da je kupce po džepu udarilo povećanje poreza na dodanu vrijednost (PDV), pokazali su u srijedu objavljeni privremeni podaci. Time je inflacija ostala nepromijenjena u odnosu na studeni, objavio je državni zavod za statistiku, ne navodeći podatke za pojedine kategorije proizvoda. Desno orijentirana vlada premijera Mariana Rajoya povećala je od 1. rujna prošle godine stopu PDV-a s 18 na 21 posto u sklopu nastojanja da obuzda nabujali javni deficit.

LONDON - Britanski premijer David Cameron, čija zemlja 2013. predsjedava G8, pozvao je čelnike te skupine industrijski najrazvijenijih i gospodarski najmoćnijih zemalja svijeta da poduzmu odlučne mjere kako bi se oživjelo svjetsko gospodarstvo. "Jasno je da će se u 2013. svjetsko gospodarstvo suočiti s nesigurnošću", poručio je Cameron. Ambiciozni kriteriji i odlučne mjere koje mi postavimo kao čelnici osam zemalja koje čine gotovo pola svjetskog BDP-a mogu potaknuti gospodarstvo, poručio je britanski premijer. Izrazio je nadu da će susret na vrhu G8 u Sjevernoj Irskoj najavljen za 17. i 18. lipnja biti prigoda za približavanje tom cilju. "Ovaj summit G8 ne bi trebao biti takav da mi u zadnji čas izvadimo čekovne knjižice, obećamo da ćemo izdvojiti određenu svotu i to nazovemo uspjehom", kaže Cameron. Najavio je da će summit uglavnom raspravljati o tri teme: o borbi protiv protekcionizma, borbi protiv izbjegavanja oporezivanja i promoviranju transparentnosti u djelovanju kompanija i nacionalnih gospodarstava. Kao jedan od prioriteta tijekom britanskog predsjedavanja ističe uspostavu sporazuma o slobodnoj trgovini između Europe i SAD-a.

SEUL - Najveći južnokorejski proizvođač automobila grupa Hyundai Motor prognozirao je u srijedu da će u ovoj godini povećati prodaju za skromnih 4,1 posto, na ukupno 7,4 milijuna automobila, budući da je jaka domaća valuta won naškodila njegovoj konkurentnosti. Prognozirana stopa rasta najslabija je od 2007. kada je kompanija povećala prodaju za samo 3,9 posto, pokazuju podaci koje je prikupila novinska agencija AFP. "Tržišno okruženje u zemlji i inozemstvu bit će u 2013. vrlo teško zbog višegodišnje europske dužničke krize i usporavanja svjetskog gospodarstva", naveo je predsjednik uprave grupe Chung Mong-Koo u novogodišnjoj poruci zaposlenicima. Hyundai je zajedno sa članicom Kiom peti u svijetu po broju proizvedenih automobila. Grupa je u prošloj godini prodala 7,12 milijuna vozila diljem svijeta, što je 8,0 posto više nego u 2011. U međuvremenu je rast prodaje usporio zbog slabljenja potražnje na ključnim američkim i europskim tržištima.

LONDON - Cijene barela sirove nafte dosegnule su u srijedu na londonskom tržištu najvišu razinu u mjesec dana nakon što je američki Kongres odobrio sporazum kojim se otklanja fiskalna kriza a dodatnu potporu pružili su i obećavajući podaci iz Kine. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla jedan dolar, na 112,11 dolara. U prošloj je godini prosječna cijena barela dosegnula rekordnih 111,65 dolara budući da su geopolitičke prijetnje proizvodnji nadjačale zabrinutost zbog smanjene potražnje za naftom. Na američkom tržištu barel se prodavao po 90 centi višoj cijeni, od 92,72 dolara. SAD je uspio izbjeći fiskalnu krizu nakon što su zastupnici u Kongresu odobrili sporazum kojim se sprečava automatsko znatno povećanje poreza i smanjenje javne potrošnje. Strahovalo se da bi to moglo gurnuti najveće svjetsko gospodarstvo u recesiju. Američki sporazum potaknuo je sklonost ulagača rizičnijoj imovini i oslabilo vrijednost američkog dolara prema glavnim valutama. Cijene nafte poduprli su i snažni kineski podaci koji ukazuju na oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva i drugog svjetskog potrošača nafte.

HONG KONG - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros snažno porasle jer je u Washingtonu u posljednjem trenu postignut dogovor kojim je izbjegnuta 'fiskalna litica', a time i opasnost od recesije u američkom gospodarstvu. Burzovni indeksi u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu bili su oko 7,00 sati u plusu između 1,3 i 2,1 posto, dok se u Šangaju i Japanu zbog praznika danas ne radi. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati na dobitku 1,8 posto, dosegnuvši najvišu razinu u pet mjeseci. Rano jutros Predstavnički dom Kongresa, u kojem većinu imaju republikanci, podržao je zakon kojim će se povećati porezi onima koji najviše zarađuju, čime je izbjegnuta 'fiskalna litica', a time i recesija u gospodarstvu. Senat je već prije, dva sata nakon što je istekao rok 31. prosinca, velikom većinom podupro prijedlog zakona kojim se smanjuje proračunski deficit kroz kombinaciju smanjenja proračunske potrošnje i povećanje poreza. Time je s tržišta uklonjena najveća neizvjesnost, pa su ulagači skloniji rizičnijim investicijama.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙