BEOGRAD - Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić u četvrtak je čelnicima parlamentarnih oporbenih stranaka predstavio platformu za pregovore s Prištinom i ocijenio da je Kosovo "povijesno pitanje o kojem treba postići najširi mogući konsenzus". Vođe oporbe različito su komentirale taj dokument. Čelnik Demokratske stranke (DS) Dragan Đilas ocijenio je platformu o Kosovu kao "populističku" i "nerealnu" i ukazao da taj dokument predviđa i prekid tehničkog dijaloga sa EU, što bi, kako je ocijenio, Srbiju samo dodatno udaljilo od eurointegracija. Predsjednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica ustvrdio je da u platformi "ostaje nejasno hoće li autonomija Srba biti u okviru Kosova kao srpske pokrajine ili kao nezavisne države". Vođa Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocijenio je da je i dalje najbolje rješenje za Srbe sa Kosova plan finskog diplomata Marttija Ahtisaarija, a da pitanje priznavanja neovisnosti treba ostaviti za neka druga vremena. Beograd u platformi, među ostalim, za sjever Kosova nudi stvaranje autonomne zajednice srpskih općina, te drugih općina sa srpskom većinom.
NEW YORK - Opća skupština UN-a osudila je u četvrtak Sjevernu Koreju, Iran i Siriju zbog kršenja ljudskih prava, a sve tri zemlje su odbacile odvojene rezolucije ustvrdivši da su politizirane. U rezoluciji o Iranu izražava se "duboka zabrinutost zbog ozbiljnih ponavljanih kršenja ljudskih prava u Islamskoj Republici Iranu koja se odnose, među ostalim, na mučenje i okrutno, nehumano ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, uključujući bičevanje i amputacije". Sirijska rezolucija "snažno osuđuje nastavljena široko rasprostranjena i sustavna kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda od strane sirijskih vlasti i prorežimske milicije 'šabiha'." Sjevernokorejska rezolucija izražava "ozbiljnu zabrinutost zbog stalnih izvješća o sustavnim, široko rasprostranjenim i teškim kršenjima građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava".
NEW YORK - Petnaest članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda jednoglasno je u četvrtak odobrilo raspoređivanje na najmanje godinu dana vojnih snaga pod afričkim vodstvom koja će pomoći vladi Malija da uspostavi red na sjeveru zemlje. Rezolucija koju je predložila Francuska dopušta članicama Europske unije i drugim članicama Ujedinjenih naroda da pomognu u izgradnji snaga sigurnosti u Maliju, kojima će se tijekom operacija u sjevernom Maliju pridružiti međunarodne snage Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS). Rezolucija ne određuje precizni kalendar pokretanja vojne akcije u sjevernom Maliju koja bi trebala potjerati skupine islamističkih ekstremista koji tu regiju kontroliraju šest mjeseci. Rezolucija 2085 sadrži poglavlje kojim se Bamako poziva na pokretanje političkog dijaloga radi pune uspostave ustavnog poretka, posebice organiziranja predsjedničkih i parlamentarnih izbora do travnja 2013.