BRUXELLES - Europska komisija odobrila je u srijedu španjolski prijedlog za restrukturiranje nacionaliziranih banaka, pripremivši teren za isplatu gotovo 40 milijardi eura pomoći eurozone kako bi se posrnuli zajmodavci osovili na noge. Zeleno svjetlo Bruxellesa označava početak preustroja koji spada među najradikalnije u povijesti europskih bankovnih sustava, a pokreće se na zahtjev Europske komisije. Omogućit će također isplatu novca iz europskog kriznog fonda prema odluci ministara financija eurozone iz lipnja. "Naš je cilj da banke koje sada dobivaju pomoć ponovo postanu održive kako bi ubuduće mogle funkcionirati bez pomoći države", naglasio je povjerenik Europske unije za tržišno natjecanje Joaquin Almunia. Bankia, NCG Banco, Catalunya Banc i Banco de Valencia trebat će 37 milijardi eura za dokapitalizaciju, konstatirao je Almunia. Komisija je odobrila plan po kojem bi Banco de Valencia trebao biti prodan i integriran u Caixabank, a preostale tri banke smanjit će bilance više od 60 posto u idućih pet godina. Španjolska će također u roku od pet godina prodati NCG Bancco i Catalunya Banc ili ih likvidirati, dodaju.
MADRID - Snažan pad prometa u španjolskoj maloprodaji nastavljen je u listopadu budući da je potražnju pogodila viša stopa poreza na dodanu vrijednost (PDV), dodatno narušivši ionako slabo povjerenje potrošača, izvijestio je državni statistički ured. Kalendarski prilagođeni podaci pokazuju da je promet u maloprodaji u listopadu smanjen za 9,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, nakon revidiranog rekordnog 11-postotnog pada u rujnu. Time se pad prometa protegnuo na 28 mjeseci. Središnja banka upozorila je u srijedu da očekuje da će viša stopa PDV-a negativno utjecati na gospodarske aktivnosti u četvrtom tromjesečju. Porez na dodanu vrijednost povećan je krajem ljeta za tri postotna boda, na 21 posto. "Raspoložive informacije ukazuju na daljnji pad BDP-a u posljednjim mjesecima 2012. kada se očekuje suprotan efekt u odnosu na očekivano povećanje potrošnje, i to zbog povećanja PDV-a u rujnu", izvijestila je središnja banka u mjesečnom izvješću.
WASHINGTON - Američko ministarstvo financija ponovo je zaključilo da Kina ipak ne manipulira valutnim tečajevima s obzirom na rast vrijednosti juana, ali je upozorilo da je on još uvijek znatno podcijenjen. U redovnom polugodišnjem izvješću koje sastavlja slijedom kritika Kongresa da slabi juan donosi Kini ogromnu prednost u bilateralnoj trgovini, ministarstvo ipak nije Pekingu dodijelilo etiketu "manipulatora valutnim tečajevima", što bi bio okidač za uvođenje trgovinskih sankcija, tumači AFP. Američko ministarstvo financija tvrdi da Peking zna da je jačanje juana zapravo u interesu Kine, podsjetivši da je kineska valuta ojačala 9,3 posto prema dolaru razdoblju od lipnja 2010. do studenog ove godine. Ukoliko se u obzir uzme i inflacija, vrijednost kineske valute porasla je 12,6 posto od lipnja 2010., kada je Peking obećao da će omogućiti slobodniju trgovinu juanom. U američkom ministarstvu pritom napominju da kineska valuta nije dovoljno ojačala ako se uzmu u obzir ogromne kineske devizne rezerve i veliki trgovinski višak.
SARAJEVO - Značajniji gospodarski oporavak područja jugoistočne Europe može se očekivati od 2014. a do tada će slijediti tek manji gospodarski rast, ocijenio je Peter Sanfey, ekonomist Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), objavljuje sarajevski "Dnevni avaz". "Gospodarski izgledi za regiju jesu zabrinjavajući pa očekujemo da ćemo vidjeti neki mali gospodarski rast u Bosni i Hercegovini i regiji 2013. No nadamo se da će 2014. doći do općeg oporavka u eurozoni i u svijetu, što će sigurno pomoći", kazao je Sanfey koji je i jedan od tvoraca posljednjeg izvješća EBRD-a o stanju gospodarstva u zemljama u tranziciji. Sanfey je podsjetio kako cijela regija ima problem s privlačenjem inozemnih investicija koje su već godinama u padu. Kazao je kako je to posljedica slabih lokalnih gospodarstava, ali i problema na globalnoj razini jer su ulagači postali znatno oprezniji. Sanfey je potvrdio daljnji nastavak angažmana EBRD u regiji istaknuvši kako će on biti usmjeren na potporu privatnom sektoru, korporacijama i financijskim institucijama, a dio sredstava bit će izdvojen i za infrastrukturne projekte.
MOSTAR - Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović upozorio je da će se Bosna i Hercegovina suočiti s velikim problemima uvoza i izvoza roba biljnog i životinjskog podrijetla kada Hrvatska uđe u Europsku uniju budući da neće na vrijeme biti završen granični prijelaz Bijača na jugu zemlje. Kako prenose tiskani mediji u BiH, Šarović je istaknuo da je veliki skeptik da će svi poslovi s izgradnjom i opremanjem graničnog prijelaza Bijača biti okončani do 1. srpnja sljedeće godine kada Hrvatska i službeno postane članica EU. Po ranijem dogovoru s Europskom komisijom za BiH su predviđena dva granična prijelaza za uvoz i izvoz roba biljnog i životinjskog podrijetla, u Gradišci na sjeveru zemlje i u Bijači, graničnom prijelazu prema Pločama. Šarović smatra da će usmjeravanje prometa samo na Gradišku dovesti do kolapsa u vanjskotrgovinskoj razmjeni s Hrvatskom, odnosno Europskom unijom.
BEČ - Austrijska banka Raiffeisen Bank International (RBI) ponovila je u srijedu da očekuje rast loših kredita u narednom razdoblju s obzirom na napetosti na glavnim tržištima, izvijestivši ujedno o povećanju dobiti u trećem tromjesečju. "Očekujemo blagi rast obujma nenaplativih kredita u narednim mjesecima i stabilan odnosno blago povećani udio neto rezervacija", priopćili su iz banke, ukazujući ponajprije na učestale probleme s podmirivanjem financijskih obveza u Mađarskoj i u jugoistočnoj Europi. RBI je u kolovozu objavio da očekuje povećanje nenaplativih zajmova s obzirom na stanje u istočnoeuropskim gospodarstvima. U trećem je tromjesečju bančina konsolidirana dobit porasla za 8,5 posto, na 141 milijun eura, zahvaljujući smanjenim rezervacijama za nenaplative zajmove koji su iznosili 224 milijuna eura, u odnosu na 377 milijuna eura u istom prošlogodišnjem razdoblju. RBI ujedno upozorava da će bankovni porez u Austriji i u pojedinim zemljama srednje i istočne Europe vjerojatno srezati godišnju dobit za 160 milijuna eura.
WASHINGTON - Američke tvornice duhana koje su desetljećima negirale da su lagale američku javnost o štetnosti pušenja sada će morati o vlastitom trošku provesti oglašivačku kampanju kojom će svoju laž priznati, presudio je američki savezni sud. Ovakva odluka možda će biti i najteža sankcija tvornicama duhana proizašla iz povijesnog slučaja iz 1999. kada je američko ministarstvo pravosuđa tvornice duhana tužilo za kršenje zakona protiv reketarenja, kojim se inače američko pravosuđe bori protiv organiziranog kriminala. Nakon šest godina suđenja, američki je sud tada presudio da je vlada dokazala da su se tvornice duhana udružile u urotu s ciljem varanja javnosti o opasnostima od pušenja. Ista savezna sutkinja koja je donijela tu presudu, Gladys Kessler, odlučila je u utorak da će nova oglašivačka kampanja kojom će tvornice duhana priznati svoju laž biti adekvatna protuteža desetljećima dugoj kampanji varanja javnosti.Oglasi bi trebali biti objavljivani u raznim medijima sljedeće dvije godine. Pojedinosti o tome koliko će kampanja koštati i koji će mediji biti uključeni još se trebaju razraditi i vjerojatno će biti predmet nove pravosudne bitke.
TOKIO - Tokio je zadržao titulu kulinarske prijestolnice u prestižnom Michelinovom vodiču, iako je broj restorana s tri zvjezdice u padu, izvješćuje u srijedu Reuters. Tokio je tako šestu godinu za redom dobio najviše Michelinove ocjene, a titulu je zadržao iako je broj restorana s tri zvjezdice pao s prošlogodišnjih 16 na 14. "Japanska gurmanska kuhinja je još kreativnija, nadahnutija i inventivnija nego prije", ocijenio je Michelin Ellis, međunarodni direktor Michelinovih vodiča. Posebice je istaknuo vještine i kvalitetu glavnih kuhara u Kantou, području oko Tokija. Osim dva restorana koji su ušli u top 14, svi ostali poslužuju japansku kuhinju. U vodiču za zapadnu regiju Kansai, koji je izašao prošli mjesec, tri je zvjezdice dobilo 12 restorana.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Ulagače na europskim tržištima dionica zabrinuo je u srijedu zastoj u pregovorima u SAD-u o izbjegavanju fiskalne krize koja bi najveće svjetsko gospodarstvo mogla ponovo gurnuti u recesiju. Londonski FTSE pao je 0,22 posto na 5.786 bodova, frankfurtski DAX za 0,25 posto na 7.314 boda, dok je pariški CAC bio u minusu 0,5 posto i iznosio 3.484 boda. Harry Reid, vođa demokratske većine u američkom Senatu, izjavio je u utorak da je razočaran "slabim napretkom" u pregovorima demokrata i republikanca o izbjegavanju fiskalne krize. Strahuje se da bi to moglo usporiti oporavak američkog gospodarstva i naštetiti globalnom gospodarstvu. "Ulazimo u razdoblje neizvjesnosti. Ne vidim mnogo razloga za kupnju na tržištu u ovom trenutku. Očekujem slabljenje tržišta u tjednima koji dolaze", rekao je Richard Griffiths iz tvrtke Berkeley Futures. Dionice europskih banaka oslabile su u prosjeku za jedan posto. Austrijska banka Raiffeisen spada među one koje su zabilježile najveći pad, oslabivši više od pet posto.
LONDON - Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima jer ulagače zabrinjava mogućnost proračunske krize u Sjedinjenim Državama, najvećem svjetskom potrošaču nafte. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 29 centi, na 109,58 dolara. Dan ranije spustila se na 109,31 dolar, najnižu razinu od 20. studenog. U gotovo istom iznosu spustila se i na američkom tržištu, te se barelom trgovalo po 86,91 dolara. Američki zakonodavci nisu uspjeli postići napredak u razgovorima o proračunu, zbog čega bi se mogao aktivirati mehanizam automatskog smanjenja potrošnje i povećanja poreza u ukupnom iznosu 600 milijardi dolara. "Problemi u američkim pregovorima pritišću cijene, budući da i dalje prijeti opasnost fiskalne krize", sažima raspoloženje na tržištu Filip Petersson iz stockholmskog SEB-a. Izglede za potražnju za naftom dodatno je pritisnula Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), koja je jučer snizila prognoze rasta svjetskog gospodarstva, upozorivši da najveću prijetnju predstavlja dužnička kriza u recesijom pogođenoj eurozoni.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, nakon sedam dana rasta, jer je ulagače razočarao nedostatak napretka u pregovorima u Washingtonu oko 'fiskalne litice', koja bi američko gospodarstvo mogla uvesti u recesiju. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 1,2 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pali između 0,2 i 0,9 posto. Stoga je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 0,5 posto, nakon što je jučer dosegnuo najvišu razinu u gotovo tri tjedna. Loše raspoloženje na azijskim burzama posljedica je jučerašnjeg pada cijena dionica na Wall Streetu, nakon što je vođa demokrata u Senatu Harry Reid kazao kako je razočaran malim napretkom u pregovorima o izbjegavanju 'fiskalne litice'.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale, nakon što je vođa demokrata u Senatu Harry Reid kazao kako je razočaran malim napretkom u pregovorima o izbjegavanju 'fiskalne litice'. Dow Jones indeks oslabio je 89 bodova, ili 0,69 posto, na 12.878 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,52 posto, na 1.398 bodova, a Nasdaq indeks 0,30 posto, na 2.967 bodova. Veći dio jučerašnjeg trgovanja indeksi su stagnirali, a oštrije su pali u posljednjih sat vremena kada je Reid kazao da je razočaran napretkom u pregovorima oko izbjegavanja 'fiskalne litice'. To automatsko smanjenje proračunskih rashoda i povećanje poreza početkom iduće godine, vrijedno oko 600 milijardi dolara, već je tjednima najteži uteg na tržištu jer bi moglo gurnuti američko gospodarstvo u recesiju, ako republikanci i demokrati ne nađu bolja rješenja do kraja ove godine.