ZAGREB - Stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj u 2011. godini iznosi 21,1 posto, što je za 0,5 postotnih bodova više nego u 2010. kada je stopa rizika od siromaštva iznosila 20,6 posto, objavio je danas Državni zavod za statistiku. Prag rizika od siromaštva za samačko kućanstvo u prošloj je godini u Hrvatskoj iznosio 24.240 kuna, a za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece 50.904 kune. To znači da je četveročlano kućanstvo za prelazak praga rizika od siromaštva u prošloj godini trebalo mjesečno najmanje 4.242 kune, a samačko kućanstvo 2.020 kuna mjesečno. U prošloj je godini stopa rizika od siromaštva prema najčešćem statusu u aktivnosti bila najveća za nezaposlene osobe i iznosila je 42,5 posto, a slijede ostali neaktivni sa stopom od 33 posto te umirovljenici sa stopom od 22,2 posto. U sve te tri skupine stopa rizika od siromaštva je nešto niža nego li je bila 2010. godine, kod nezaposlenih za 2,2 postotna boda, ostalih neaktivnih za dva postotna boda, a kod umirovljenika za jedan postotni bod. Povećana je pak stopa rizika od siromaštva onih koji rade, pri čemu je izraženiji rast zabilježen kod samozaposlenih gdje je stopa povećana za gotovo pet postotnih bodova, sa 12,7 posto u 2010. na 17,6 posto u 2011. godini. Najniža je stopa rizika od siromaštva za zaposlene osobe i iznosi 5,3 posto.
ZAGREB - Cijene motornih benzina od ponoći će biti korigirane za jednu lipu, pri čemu će eurosuper 95 poskupjeti za lipu, a eurosuperi 98 i 100 pojeftiniti za jednu lipu, dok će cijena eurodizela porasti za devet, a lož ulja i plavog dizela za četiri, odnosno pet lipa po litri, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je danas na svojim web stranicama objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 27. studenog do 10. prosinca. Nakon što su u protekla dva obračunska razdoblja cijene motornih benzina bilježile smanjenje za po 30-ak lipa, od ponoći će doći do njihove neznatne promjene. Ministarstvo je najvišu cijenu eurosupera 95 utvrdilo na 10,19 kuna po litri, što je jednu lipu više od dosadašnjih 10,18 kuna. Za jednu lipu bit će pak niža cijena eurosupera 98, koji može najviše koštati 10,51 kunu (do sada 10,52 kune), te eurosupera 100 kojemu je najviša cijena 10,72 kune (do sada 10,73 kune). Dizelska će goriva poskupjeti, najviše eurodizel, za 9 lipa po litri i njegova će najviša cijena biti 9,92 kune (do sada 9,83 kune). Cijene loživih ulja od ponoći će biti više za 4, odnosno 5 lipa po litri - najviša cijena običnog loživog ulja može biti 7,06 kuna (do sada 7,02 kune), a euro plinskog ulja 7,30 kuna (do sada 7,25 kuna). Za pet lipa poskupljuje plavi dizel kojemu će najviša cijena biti 6,27 kuna (do sada 6,22 kune).
OSIJEK - Po odobrenim EU projektima Osječko-baranjska županija je vodeća u Hrvatskoj, a i na 3. natječaju IPA prekogranične suradnje Hrvatska-Mađarska od 39 ukupno odobrenih projekata 20 ih je iz te županije, istaknuli su na današnjoj konferenciji za novinare osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić i gradonačelnik Osijeka Krešimir Bubalo. U Osječko-baranjskoj županiji do sada je iz europskih fondova za 254 odobrena projekta povučeno 118 milijuna eura, po čemu je najbolja županija u Hrvatskoj, rekao je župan Šišljagić. Predstavili su rezultate 3. natječaja IPA prekogranične suradnje Hrvatska-Mađarska, na kojem je najveći broj projekata odobren upravo subjektima s područja Osječko-baranjske županije zajedno sa njihovim partnerima iz Mađarske. Riječ je o ukupno 20 projekata, vrijednih više od 12 milijuna eura, od kojih je 6,1 milijun eura namijenjen subjektima s područja Osječko-baranjske županije. S potpisivanjem ugovora, odnosno s realizacijom kreće se početkom slijedeće godine, kazao je Šišljagić.
ZAGREB - Hrvatska obrtnička komora (HOK) protivi se načinu na koji su propisani kriteriji za uvrštavanje poslovnih prostora na popis poslovnih prostora koji će biti predmet prodaje. Zamjerka se odnosi na članak nacrta prijedloga uredbe o kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu države kojim je predviđeno da Agencija za upravljanje državnom imovinom na popis poslovnih prostora prvenstveno uvrštava poslovne prostore čije je održavanje neracionalno i sa stajališta Republike Hrvatske gospodarski neopravdano. HOK smatra da ovakvo restriktivno diskrecijsko pravo, koje uredba daje Agenciji u odabiru prostora namijenjenih prodaji, dovodi u pitanje svrhu i smisao samog zakona. Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora donesen je kao poticajna gospodarska mjera kako bi se omogućila kupnja sadašnjim zakupcima poslovnih prostora u vlasništvu države, koji su u dugoročnom zakupu tih prostora i koji u njima kontinuirano posluju te uredno podmiruju zakupninu i sva javna davanja. Da bi se ispunila svrha tog zakona, HOK predlaže da se od prodaje izuzmu samo oni prostori od posebnog interesa za Hrvatsku (prostori koji su nužni za obavljanje poslova državne uprave, zdravstva, odgoja i obrazovanja, kulture i sl.).
ZAGREB - Tekstilna tvrtka Pounje trikotaža iz Hrvatske Kostajnice izvijestila je danas Zagrebačku burzu kako je od Ministarstva financija zaprimila Ugovor o unosu prava i pretvaranju potraživanja države u temeljni kapital društva. Riječ je o ugovoru u skladu s odlukom Vlade od 25. svibnja ove godine o vlasničkom restrukturiranju i financijskoj konsolidaciji trgovačkog društva Pounje trikotaža u okviru mjera državne potpore, prema Smjernicama za pomoć poduzetnicima u teškoćama, navode iz Pounja. Prema podacima iz te odluke Vlade, država je Pounju dodijelila potporu kroz pretvaranje potraživanja Ministarstva financija u ukupnom iznosu od 5,8 milijuna kuna u udjel u temeljnom kapitalu - dokapitalizaciju. Država je pretvaranjem svojih potraživanja u temeljni kapital Pounja postala najveći pojedinačni dioničar tvrtke, s udjelom od 26,22 postotnim učešćem u temeljnom kapitalu, ali bez obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje, navodi se u obrazloženju odluke Vlade.
ZAGREB - Dionički indeksi Zagrebačke burze novi su trgovinski tjedan započeli s padom vrijednosti, i to indeks Crobex za 0,24 posto, na 1.763,41 bod, a Crobex10 za 0,22 posto, na 997,55 bodova. Redovni promet dionicama na Zagrebačkoj burzi danas je iznosio 9,5 milijuna kuna, a milijunski je promet ostvaren samo dionicom HT-a. Dionica HT-a protrgovano je za 1,3 milijuna kuna, a njihova je cijena smanjena za 0,12 posto, na 203,75 kuna. Po visini prometa slijedi dionica Kraša, s nešto manje od 880 tisuća kuna te padom cijene za 1,33 posto, na 370 kuna. S padom cijene, i to za 2,44 posto, na 520 kuna, dan je završila i dionica Vira, kojom je realizirano 626,2 tisuće kuna prometa. Dionici PBZ-a, uz gotovo 680 tisuća kuna prometa, cijena je pak porasla za 0,58 posto, na 513 kuna. Promet veći od 300 tisuća kuna ostvaren je s još četiri dionice, pri čemu je dvjema cijena pala, a dvjema porasla. Dionica Petrokemije poskupjela je za 1,43 posto, a dionica Belja za 3,78 posto. Istodobno je dionici Dalekovoda cijena pala za 1,6 posto, a dionici Diokija za 16,29 posto, što je i najveći pad cijene među trgovanijim dionicama.