Udio ispitanika koji vanjsku financijsku i ekonomsku nesigurnost smatraju izrazito visokom povećao se u odnosu na početak 2012. godine, sa 15 posto početkom godine na 31 posto, izvijestili su iz Deloittea u priopćenju o trećem krugu istraživanja.
Istraživanjem je provedeno tijekom rujna i listopada u Hrvatskoj, Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Rumunjskoj, a obuhvatilo je više od 360 financijskih direktora najvećih tvrtki, uključujući i 51 iz Hrvatske.
Iz Deloittea ističu kako je na vrhu ljestvice prioriteta financijskih direktora u Hrvatskoj i dalje rezanje indirektnih troškova, dok su investicije ostale pri dnu ljestvice za čak polovicu ispitanika.
S druge strane, povećao se udio financijskih direktora koji smatraju da je financijska perspektiva njihove tvrtke bolja nego što je bila prije pola godine. Gotovo polovica ispitanika financijsku perspektivu svoje tvrtke promatra optimistično, a sličan trend zamjetan je na polju spremnosti za poduzimanje rizika, pa je, iako neznatno, porastao udio ispitanika koji su spremni poduzeti rizike i sada iznosi 22 posto.
Što se tiče zaduživanja, polovica ispitanika smatra da su bankovni krediti uobičajeno dostupni, a porastao je i udio onih koji bankovne kredite smatraju privlačnima, ali je ipak ostao na niskih 12 posto.
Također, došlo je i do smanjenja udjela ispitanika koji smatraju da će trošak financiranja rasti - za razliku od 64 posto financijskih direktora koji su početkom godine prognozirali djelomično povećanje troška financiranja za tvrtke u razdoblju od 12 mjeseci, sada ih to predviđa 27 posto.
Mogući razlog za porast optimizma financijskih direktora u Hrvatskoj je očekivanje da ulazak u EU donese pozitivne pomake na gospodarskom planu, smatra partner u Deloitteovom Odjelu revizije Juraj Moravek.
U najnovijem istraživanju je porastao i broj ispitanika koji su naveli da će restrukturiranje biti prioritet za njihovu tvrtku tijekom sljedećih 12 mjesec, takvih je više od polovice, a financijski direktori u Hrvatskoj smatraju i da će tijekom idućih godinu dana doći do porasta broja spajanja i preuzimanja.
U pogledu makroekonomskih kretanja, stavovi financijskih direktora najvećih tvrtki u Hrvatskoj su negativniji nego početkom godine - gotovo polovica ih očekuje da će Hrvatska u 2013. stagnirati, dok druga polovica predviđa nastavak recesije. Svega dva posto ispitanika smatra da će Hrvatska iduće godine ostvariti umjeren rast.
Ispitanici su pesimistični i u pogledu promjene stope nezaposlenosti - više od polovice ih smatra kako će ona i u 2013. nastaviti rast, dok tek nešto više od petine smatra da će doći do njenog smanjivanja.