FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Međunarodni dan tolerancije 16. studenoga

ZAGREB, 15. studenog 2012. (Hina) - U povodu Međunarodnog dana tolerancije, 16. studenoga, pučki pravobranitelj organizirao je danas javnu raspravu kako bi se javnosti približio pojam i vrijednosti tolerancije te njezine uloge u društvu i upozoriti na diskriminaciju u hrvatskom društvu.

Države članice UNESCO-a 16. studenoga 1995. usvojile su Deklaraciju o načelima tolerancije kojom je taj dan proglašen Međunarodnim danom tolerancije, a 1996. Opća skupština UN pozvala sve države članice na obilježavanje.

U Hrvatskoj postoje pojedinci ili skupine osoba koje zbog različitosti često bivaju izvrgnuti diskriminaciji i isključivanju iz društva i prema njima postoje stereotipi i predrasude, istaknula je koordinatorica za područje suzbijanje diskriminacije u Uredu pučkog pravobranitelja Tena Šimonović Einwalter.

Navela je da je u ispitivanju javnog mnijenja, koje je pučki pravobranitelj proveo u travnju ove godine, utvrđeno da bi za oko četvrtinu građana bilo neprihvatljivo da im dijete stupi u brak s osobom druge nacionalnosti, boje kože ili vjere. Gotovo trećina građana tvrdi kako bi se osjećala nelagodno da sazna za homoseksualnu orijentaciju kolege ili susjeda. Nešto manje od polovine građana smatra kako ne bi bilo dobro zapošljavati azilante, a više od polovine građana smatralo bi problematičnim zapošljavanje Roma u vlastitoj tvrtci, kazala je Šimonović Einwalter.

Svatko ima pravo izraziti svoj stav i mišljenje, no netolerancija i netrpeljivost prema pojedincima i grupama proistekle iz stereotipa i predrasuda prelaze u domenu države i njezine pravne regulative u trenutku klada prestane biti riječ o osobnim stavovima, odnosno kad se manifestiraju kao zakonom zabranjeno ponašanje, stajalište je Ureda pučkog pravobranitelja.

Programska voditeljica Centra za mirovne studije Sandra Benčić kazala je kako je sankcioniranje javnog govora mržnje izuzetno kontroverzno, pa se postavlja pitanje kako to učiniti, jer se protiv pravu na slobodu izražavanja kao vrijednost liberalnih demokracija. U tome se u Hrvatskoj tek počinje stvarati sudska praksa, kazala je Benčić podsjetivši da je u slučaju bivšeg predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza Vlatka Markovića Vrhovni sud potvrdio presudu da je se radi o homofobnoj izjavi, dok u gotovo istovjetnom slučaju izvršnog predsjednika GNK Dinamo Zdravka Mamića s gotovo istim dokaznim prijedlozima sud nije našao elemente homofobnog istupa. Radi se o slučajevima u kojima su obojica tvrdili da u njihovim nogometnim ekipama ne bi mogli igrati homoseksualci.

Benčić je podsjetila i na slučaj protjerivanja romskih obitelji iz Škabrnje pri čemu je nakon promišljanja odlučeno da bi umjesto sankcioniranja njegovih mještana bolje bilo pokušati uspostaviti dijalog i minimalan koncenzus kako bi mogli početi živjeti jedni pokraj drugih, a što je svakako dugotrajan i težak proces.

O građanskom odgoju i obrazovanju i toleranciji u hrvatskom obrazovnom sustavu govorio je ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙