Podaci su to koje je u današnjem priopćenju u povodu Međunarodnog dana tolerancije 16. studenog iznio pučki pravobranitelj Jurica Malčić, istaknuvši da takvi podaci govore u prilog prisutnosti stereotipnih stavova prema pojedincima ili skupinama osoba koji, ustvrdio je, zbog različitosti često bivaju izvrgnuti diskriminaciji i isključivanju iz društva.
Naglasivši da svatko ima pravo na svoj stav i mišljenje, te da netolerancija i netrpeljivost prema pojedincima i grupama proizašle iz stereotipa i predrasuda prelaze u domenu države i njene pravne regulative u onom trenutku kada prestane biti riječ o osobnim stavovima, odnosno kada se ovi stavovi manifestiraju u diskriminaciji kao zakonom zabranjenom ponašanju, Malčić je istaknuo da građani Republike Hrvatske još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri upoznati sa značenjem diskriminacije, niti mehanizmima zaštite od diskriminacije koji su im dostupni.
"U tom kontekstu od velikog značaja je informiranje građana o tome što jest diskriminacija i kako se netolerancija manifestira u društvu, posebice u javnom prostoru", ističe se u poruci pučkog pravobranitelja koji smatra kako je, osim naknadnog sankcioniranja diskriminacije, od presudne važnosti i poduzimanje aktivnosti za prevenciju diskriminacije i netolerancije putem provođenja kampanja za širu javnost, educiranja ključnih dionika za provedbu antidiskriminacijskih zakona te učenje djece i mladih o toleranciji i ljudskim pravima.
Malčić je stoga pozdravio provedbu Građanskog odgoja i obrazovanja, koji je za sada eksperimentalno uveden u dvanaest osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj u ovoj i sljedećoj školskoj godini, izrazivši nadu da će ono voditi uvođenju sustavnog obrazovanja za ljudska prava te doprinijeti razvoju tolerantnijeg društva.
"Tolerancija je ne samo moralna dužnost, već politički i pravni preduvjet za razvoj kulture mira, uz priznavanje ljudskih prava i temeljnih sloboda onima koje većina u društvu smatra drugima i drugačijima. Tolerancija koja se pritom promiče nije trpljenje, ravnodušnost ili pasivno prihvaćanje različitosti i različitih, već, u skladu s Deklaracijom o načelima tolerancije koju su 1995. usvojile članice UNESCO-a, označava poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti", poručio je pučki pravobranitelj.