LUXEMBOURG - Činjenica da je Europska komisija u u nedavnom izviješću o monitoringu identificirala neka područja u kojima Hrvatska treba postići napredak ne znači da ona nije i da neće biti spremna za članstvo 1. srpnja 2013., izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu glasnogovornik Komisije Peter Stano. "Činjenica da smo u sveobuhvatnom izviješću o monitoringu identificirali neka područja u kojima Hrvatska treba postići napredak ne znači da ona nije ili da neće biti spremna za članstvo 1. srpnja sljedeće godine. Točke koje smo u našem dokumentu identificirali predstavljaju radni dokument, radnu agendu za Hrvatsku u sljedećih nekoliko mjeseci kada će trebati uložiti više napora kako bi uspješno dovršila sve pripreme za članstvo", rekao je je glasnogovornik povjerenika za proširenje Peter Stano, odgovarajući na upit novinara da komentira neke reakcije u Njemačkoj, prema kojima Hrvatska nije spremna za članstvo.
ZAGREB - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović u utorak će u Europskom parlamentu u Bruxellesu primiti Europsku medalju za toleranciju, objavljeno je u ponedjeljak iz ureda predsjednika. Europska medalja za toleranciju za 2011. dodijeljena je hrvatskom predsjedniku i bivšem srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću za "promicanje istine, tolerancije i pomirenja" te za "javno priznanje i izražavanje žaljenja zbog stradanja proizašlih iz djela koja su počinili državljani vaših država", kaže se u obrazloženju nagrade koji je dodijelilo Europsko vijeće za toleranciju i pomirenje čiji su supredsjedatelji bivši poljski predsjednik Aleksander Kwasniewski i predsjednik Europskog židovskog kongresa Moshe Kantor, a članovi istaknuti politički lideri, znanstvenici, dobitnici Nobelove nagrade koji su u svom djelovanju pridonijeli promoviranju tolerancije.
MUENCHEN - Njemački dnevni list Sueddeutsche Zeitung (SZ) u komentaru objavljenu u ponedjeljak tvrdi da je predsjednik Bundestaga Norbert Lammert izjavom da Hrvatska nije zrela za pristup EU prekršio "tabu", te ističe kako je za Unija unutarnje učvršćenje važnije od proširenja. Lijevo-liberalni njemački list tvrdi kako je Unija "iz čistog oportunizma" proglasila "zemlje poput Hrvatske" zrelima za članstvo, iako smatra da one to nisu. SZ smatra da će EU trebati desetljeća kako bi se oporavila od prijama "dijelova istočne Europe". Riječ je o tabuu koji je politiku proširenja EU već desetljećima "štitio od iskrene rasprave", tvrdi list.
BEOGRAD - Beogradski list Večernje novosti u ponedjeljak piše kako Njemačka namjerno zaoštrava odnose prema Hrvatskoj kako bi imala pokriće za strogost prema Srbiji, a da se to ne shvati kao "navijanje" za Hrvatsku. List prenosi tvrdnje neimenovanih diplomata da je strogost prema Hrvatskoj zapravo paravan Njemačkoj da traži "nemoguće" uvjete od Srbije. List piše podsjeća kako je Njemačka jedna od zemalja koja još uvjek nije ratificirala hrvatski pristupni ugovor, te tvrdi kako nije jasno ni kada će to učiniti."Po svemu sudeći, Berlin će čekati proljeće i posljednje izvješće Europske komisije o Hrvatskoj, kad će se utvrditi je li ispunjeno 10 zahtjeva koje je Bruxelles postavio Zagrebu", procjenjuju Večernje novosti.
LUXEMBOURG - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec razgovarao je u ponedjeljak u Luxembourgu s povjerenikom za proširenje Štefanom Fueleom o pitanju Ljubljanske banke, čije rješavanje slovenska vlada povezuje s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora. O sadržaju sastanka, koji je dogovoren na slovensku inicijativu, ministar Erjavec novinarima nije htio ništa reći osim da je "sastanak bio konstruktivan". Ni Fueleov glasnogovornik Peter Stano nije bio ništa konkretniji, rekavši da se "razgovaralo o širokom spektru tema iz resora povjerenika za proširenje".
BRUXELLES - Europska komisija je u ponedjeljak upozorila nekoliko zemalja zapadnog Balkana na mogućnost ponovnog uvođenja viza zbog sve većeg broja zlouporaba kod podnošenja zahtjeva za azil kada njihovi državljani uđu u zemlje EU-a. Šest zemalja EU-a - Njemačka, Austrija, Belgija, Francuska, Luksemburg i Nizozemska - zatražilo je mogućnost ponovnog uvođenja obavezne vize za Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Makedoniju, nezadovoljne zbog porasta broja neutemeljenih zahtjeva za azil koje podnose državljani tih zemalja. "Primili smo pismo koje su potpisali ministri unutarnjih poslova šest zemalja članica u kojemu traže što brži dogovor o zaštitnoj odredbi koja bi omogućila ponovno uvođenje viza za slučajeve težih prekršaja", rekao je Michele Cercone, glasnogovornik Cecilie Malmstroem, povjerenice za unutarnje poslove. O tom će se zahtjevu raspravljati na idućoj sjednici ministara unutarnjih poslova EU-a 25. listopada u Luxembourgu, dodao je glasnogovornik.
SARAJEVO - Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz, koji je u ponedjeljak doputovao u trodnevni radni posjet Bosni i Hercegovini, sastao se odvojeno u Sarajevu s članovima predsjedništva BiH i s visokim predstavnikom međunarodne zajendice Valentinom Inzkom, a tijekom razgovora dao je punu potpora suradnji država u susjedstvu u procesuiranju ratnih zločina.Kako je priopćilo predsjedništvo BiH, članovi toga tijela Bakir Izetbegović i Nebojša Radmanović te Brammertz ocijenili su da je suradnja bosanskohercegovačkih vlasti s ICTY-em na visokoj razini, a razmatrana je i mogućnost potpisivanja sporazuma o razmjeni dokaza u kaznenim djelima ratnih zločina između BiH i Srbije.
WASHINGTON - Iako predsjednički kandidat Mitt Romney i njegovi republikanci kao pokazatelj neuspjeha vanjske politike predsjednika SAD-a Baracka Obame u predizbornoj kampanji ističu napad na konzulat u Bengaziju u kome su ubijena četiri američka diplomata, najveći Obamin neuspjeh je Sirija, ocjenjuje list The Washington Post u uredničkom komentaru od ponedjeljka. Pogibija diplomata u Bengaziju posljedica je propusta na nižim razinama a ne političkih odluka Baracka Obame dok je njegovo postupanje u sirijskoj krizi primjer svih slabosti njegove vanjske politike, od pretjerane vjere u mogućnost komunikacije s problematičnim čelnicima u svijetu, do ustrajavanja na multilateralizmu i oprezu u iskazivanju američke moći, ocjenjuje se u komentaru lista.
EDINBURGH - Škotska je u ponedjeljak odredila uvjete povijesnog referenduma o neovisnosti nakon što je njezin čelnik potpisao sporazum s britanskim premijerom kojim su dogovorene posljednje odredbe glasovanja koje bi moglo rezultirati prekidom tri stoljeća dugog saveza s Engleskom. Sporazum potpisan u glavnom gradu Škotske Edinburghu omogućit će Škotima da na referendumu 2014. odluče žele li postati neovisna država ili ostati u sklopu Ujedinjenog Kraljevstva. Britanski premijer David Camerom protivi se škotskoj neovisnosti tvrdeći kako je Britanija snažnija ukoliko ostane zajedno. Istraživanja javnoga mišljenja pokazuju kako je samo između 30 i 40 posto Škota za neovisnost.
WASHINGTON - Sredstva za obranu u azijskim zemljama s najvećim vojnim proračunom udvostručila su se u zadnjih deset godina, u Kini čak i učetverostručila i trenutačno su na najboljem putu da premaše izdvajanja europskih zemalja u 2012., ističe se u studiji objavljenoj u ponedjeljak u Washingtonu. Vojni proračun pet najrastrošnijih zemalja na tom polju - Kine, Indije, Japana, Južne Koreje i Tajvana - iznosio je u 2011. ukupno 224 milijarde dolara, ili "gotovo dvostruko u odnosu na 2000.", ističe Središte za strateška i međunarodna istraživanja (CSIS) u toj studiji. "S obzirom da će izdvajanja za obranu u Aziji koncem godine premašiti izdvajanja europskih zemalja, Sjedinjene Države moraju nastaviti strategiju ponovne uspostave ravnoteže prema azijsko-pacifičkoj regiji", ističe ta ustanova.