Vojni proračun pet najrastrošnijih zemalja na tom polju - Kine, Indije, Japana, Južne Koreje i Tajvana - iznosio je u 2011. ukupno 224 milijarde dolara, ili "gotovo dvostruko u odnosu na 2000.", ističe Središte za strateška i međunarodna istraživanja (CSIS) u toj studiji.
"S obzirom da će izdvajanja za obranu u Aziji koncem godine premašiti izdvajanja europskih zemalja, Sjedinjene Države moraju nastaviti strategiju ponovne uspostave ravnoteže prema azijsko-pacifičkoj regiji", ističe ta ustanova.
Od 2005. izdvajanja za vojsku u Kini rasla su u prosjeku 13,4 posto na godinu. Kina je po visini vojnog proračuna druga u svijetu, iza SAD-a. Peking je 2011. gotovo 90 milijarda dolara namijenio ulaganju u vojsku (kupnja opreme, istraživanje, razvoj i sl.) a deset godina ranije 22,5 milijarda.
Za usporedbu, indijski proračun porastao je i lani je dosegnuo 30,7 milijarda dolara. Japanski je porastao sa 40 na 58 milijarda. Vojni proračun Južne Koreje je porastao je u tom razdoblju sa 17 milijarda na 29, a Tajvana sa 8 na 10 milijarda.