Početkom rujna, započeta 66. kampanja prerade šećerne repe u toj šećerani odvija se u otežanim uvjetima upravo zbog problema koje je prouzročila suša, koji se ponajprije ogledaju u smanjenim prinosima i lošijoj kvaliteti repe, kaže Holmik.
"Repu skidamo s površine od 8.574 hektara poljoprivrednog zemljišta, a zbog suše, prinosi će biti manji za oko čak 40 posto", navodi dodajući kako prosječni prinos iznosi 37 naspram 52 tone po hektaru, koliko je iznosio u 2011. godini.
U "Sladorani" namjeravaju u ovogodišnjoj kampanji preraditi oko 310.000 tona šećerne repe iz koje će proizvesti oko 45.000 tona šećera. Prošle godine u toj je šećerani prerađeno 450.000 tona šećerne repe.
Prema Holmikovim riječima, osim što otežava vađenje repe iz tla, suša se negativno odrazila i na kvalitetu samog korijena repe koji se izdužio, dok je slador veći od 16 posto, odnosno malo viši od preporučenog.
"Sladorani" veliki problem u ovogodišnjoj kampanji predstavlja i nemogućnost raspolaganja repom proizvođača u Srbiji s kojima je županjska šećerana ugovorila proizvodnju, ali oni nisu u mogućnosti isporučiti repu zbog privremene zabrane Srbije na izvoz žitarica i šećerne repe.
Holmik ističe kako je na području Srbije "Sladorana" ugovorila površine nešto manje nego u Hrvatskoj rekavši kako županjskoj šećerani nije cilj povrat novca od srbijanskih kooperanata, čiju je proizvodnju "Sladorana" sufinancirala, nego isključivo isporuka šećerne repe kako bi je mogli preraditi.
(Hina) xzdra yds