Terminski Dow Jones indeks oko 13,00 sati je bio na gubitku 13 bodova, dok je tehnološki Nasdaq bio u plusu 1,5 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 oslabio je 1,9 bodova, i bio je ispod fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Neizvjesnost oko toga hoće li Fed zaista poduzeti treći krug monetarnih poticaja jučer je rezultirala padom S&P 500 indeksa za 11 bodova, na 1.402 boda. Ipak uspio se zadržati iznad psihološki važne razine od 1.400 bodova.
Ne samo investitori, nego i ekonomisti, pa čak i sami dužnosnici Feda podijeljenog su mišljenja oko toga hoće li američka središnja banka poduzeti mjere monetarnog popuštanja.
James Bullard, predsjednik podružnice Feda u St. Louisu, izjavio je da su se od posljednje sjednice Feda makroekonomski pokazatelji ponešto poboljšali. To je tržište protumačilo kao signal da Fed u rujnu neće pokrenuti novi, treći krug kvantitativnog popuštanja monetarne politike, nego pričekati daljnji razvoj gospodarske situacije.
Međutim, nešto kasnije predsjednik Feda u Chicagu Charles Evans izjavio je da je „mnogo razloga“ za daljnje popuštanje monetarne politike.
Investitori će pratiti i rezultat sastanka grčkog premijera Antonisa Samarasa s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Za nove smjernice iščekuju i objavu podatka o narudžbama trajnih dobara američkoj industriji u srpnju.
I na europskim burzama cijene dionica danas su oslabile, a najvažniji indeksi na putu su prvog tjednog gubitka u zadnjih mjesec dana. Trenutno su londonski Ftse, frankfurtski DAX i pariški CAC u minusu između 0,36 i 0,50 posto.