Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq terminski indeks bili su u 12,30 sati u minusu između 0,3 i 0,5 posto.
Jučer je Dow Jones indeks porastao, dok su S&P 500 i Nasdaq indeks oslabili četvrti dan zaredom, a prijeti im i peti uzastopni pad, s obzirom na loše raspoloženje na tržištima.
Niz europskih kompanija, među kojima i naftni div Royal Dutch Shell, izvijestio je jutros o slabijim poslovnim rezultatima u drugom tromjesečju nego što se procjenjivalo, što je posljedica slabljenja europskih gospodarskih aktivnosti uslijed produbljivanja dužničke krize.
Njemački industrijski div Siemens izvijestio je da su mu u drugom kvartalu nove narudžbe pale za 23 posto, jer se njegovi klijenti, zbog neizvjesne gospodarske situacije, suzdržavaju od novih investicija.
Ulagači su oprezni i zbog toga što se danas očekuje niz novih poslovnih izvješća američkih kompanija, među ostalima, Exxon Mobila, Amazona, Starbucksa, 3M-a i Colgate-Palmolivea.
Od makroekonomskih podataka, danas će biti objavljeno izvješće o broju novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošloga tjedna. Čeka se i izvješće o narudžbama trajnih proizvoda, kao i prodaji postojećih kuća u lipnju u SAD-u.
Suzdržanost ulagača posljedica je, također, produbljivanja dužničke krize u eurozoni. Analitičari američke banke Citi procjenjuju da je mogućnost izlaska Grčke iz eurozone u idućih 12 do 18 mjeseci porasla na 90 posto. Isto tako, očekuju da će Italija i Španjolska morati zatražiti međunarodnu pomoć kako bi savladale dužničke probleme.
Unatoč nizu loših vijesti, tržište ipak podržava nada u daljnje labavljenje monetarne politike američke središnje banke Feda, ali i u nove mjere eurozone kako bi se suzbila dužnička kriza.
Na europskim burzama danas se trguje oprezno, nakon četiri dana pada cijena dionica. U 12,30 sati frankfurtski DAX indeks bio je u minusu oko 0,2 posto, dok je pariški CAC porastao 0,4 posto, a londonski FTSE stagnirao na jučerašnjim razinama.