FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 9. kolovoza 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

PARIZ - Čini se da će rast ruskog gospodarstva usporiti, baš kao i onaj u Indiji i Kini, velikim gospodarstvima u nastajanju koja također pokazuju simptome posustajanja, konstatirala je u četvrtak Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD). OECD-ov složeni gospodarski pokazatelj za Rusiju, koji signalizira trendove u nadolazećem razdoblju i temelji se na dugoročnom prosjeku od 100 bodova, kliznuo je u lipnju na 99,5 bodova, sa svibanjska 100,3 boda. Ujedno OECD-ovi pokazatelji za Kinu i Indiju i dalje ukazuju na usporavanje aktivnosti, dok bi oporavak brazilskog gospodarstva trebao biti slabiji no što je sugerirao OECD-ov pokazatelj u prošlomjesečnom izvješću. Ukupni je pokazatelj za cijelo područje OECD-a, koje obuhvaća 33 zemlje, kliznuo na 100,3 boda, nakon što je od veljače do svibnja ostao nepromijenjen na 100,4 boda. Time ukazuje na blago posustajanje ionako sporog rasta. Blago poboljšanje bilježi samo Britanija, s obzirom na rast OECD-ova pokazatelja na 99,9 bodova u lipnju, sa svibanjskih 99,8 bodova.

ZURICH - Najveća svjetska agencija za privremeno zapošljavanje, švicarski Adecco, upozorio je danas na izazovno predstojeće razdoblje u Europi u vezi zapošljavanja, jer najveće tržište rada - Francuska, i ostale zemlje članice eurozone neće tako skoro izaći iz paralizirajuće dužničke krize. Privremeno zapošljavanje smatra se vodećim indikatorom za ukupno tržište rada. Mnogi poslodavci, naime, oklijevaju odmah preuzeti obveze koje proizlaze iz zapošljavanja na neodređeno vrijeme nego preferiraju zapošljavanje na određeno vrijeme, jer smatraju da im to daje fleksibilnost u slučaju da gospodarski oporavak stane. Geografski gledano, razvoj situacije na tržištima rada i dalje je raznolik. Europska tržišta rada i dalje slabe, stoji u priopćenju Adecca. U SAD-u je stopa nezaposlenosti i dalje visoka, dok europske vlade uvode proračunsku štednju i bore se i s rekordnom nezaposlenošću. Adecco je zbog takve situacije na tržištima rada u svijetu u drugom tromjesečju zabilježio pad neto dobiti za 20 posto, na 113 milijuna eura.

BRUXELLES - Regulatori Europske unije istražuju jesu li neki proizvođači električnih sustava za automobile dogovarali cijene svojih proizvoda i time prekršili europske propise narušavanjem ravnopravne tržišne utakmice. Istraga je pokrenuta nakon iznenadnih inspekcija u kompanijama koje su provedene prije više od dvije godine, navodi Europska komisija u današnjem priopćenju. Imena tvrtki nisu navedena, uz napomenu da je riječ o proizvođačima električnih sustava za automobile. Tvrtke kojima se dokaže udruživanje u kartel mogu biti kažnjene novčanim kaznama u visini do 10 posto prihoda ostvarenih na međunarodnim tržištima. Američki regulatori kaznili su siječnju japanske proizvođače električnih komponenti za automobile Yazaki i Denso zbog dogovaranja cijena dijelova prodanih proizvođačima automobila u SAD-u. Komisija već je kaznila proizvođače pojaseva i zračnih jastuka, ležajeva i toplinskih sustava, zbog dogovaranja cijena.

ŽENEVA - Švicarski prehrambeni div Nestle izvijestio je u četvrtak da je u prvoj polovini godine povećao dobit za 8,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, ali očekuje "izazovno" okruženje u nastavku 2012. Zahvaljujući snažnoj potražnji na tržištima u nastajanju, višim cijenama i rezanju troškova, najveći svjetski proizvođač hrane i bezalkoholnih pića povećao je u razdoblju od siječnja do lipnja neto dobit na 5,1 milijardu švicarskih franaka (5,27 milijardi dolara). U istom prošlogodišnjem razdoblju iznosila je 4,7 milijardi franaka. U Nestleu pripisuju takav rezultat skoku prihoda na 44,1 milijardu švicarskih franaka, što je 7,5 posto više nego u istom razdoblju lani. Proizvođač brendova poput Nescafea potvrdio je ujedno prognozu za ostatak godine, unatoč "teškom okruženju za trgovanje, posebno na razvijenim tržištima". Očekuju organski rast u ostatku godine između pet i šest posto, zahvaljujući snažnom prvom polugodištu i očekivanoj stabilizaciji cijena sirovina.

LONDON - Euro je u četvrtak oslabio na međunarodnim tržištima valuta nakon što je splasnuo optimizam da će dužnička kriza u eurozoni napokon biti riješena. Euro je tako oslabio prema dolaru 0,5 posto, spustivši se na 1,2306 dolara. Dolar je pak bio na blagom gubitku prema jenu, kliznuvši na 78,34 jena. Jedinstvena europska valuta oslabila je i prema valutama skandinavskih zemalja jer su pojedini ulagači zbog straha od slabašnih gospodarskih prognoza za eurozonu potražili utočište u sigurnijim i kvalitetnijim alternativama. Tako je euro kliznuo nadomak najnižoj razini prema švedskoj kruni u 12 godina, od 8,2567 kruna. Europska središnja banka ukazala je u najnovijem redovnom mjesečnom biltenu na rizike za sniženje gospodarskih prognoza za eurozonu, izdvajajući kao glavne razloge za zabrinutost napetosti na financijskom tržištu i njihov mogući utjecaj na realno gospodarstvo.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice balansirale su u četvrtak u nervoznoj trgovini između nade da će slabi gospodarski pokazatelji potaknuti monetarne vlade u Kini na dodatne poticajne mjere i straha da će gospodarski rast u eurozoni oslabjeti. Indeks Londonske burze Ftse kliznuo je tako 0,2 posto, na 5.832 boda dok je frankfurtski DAX bio u minusu 0,8 posto, spustivši se na 6.910 bodova a oslabio je i pariški CAC, i to 0,3 posto, na 3.427 bodova. Najveći je gubitnik u četvrtak bio automobilski sektor, pokazuju podaci utjecajnog londonskog instituta Markit. Tako su njemački Daimler i BMW oslabili 1,5 odnosno 1,2 posto, dok je francuski Peugeot bio na gubitku 1,1 posto. Pad vrijednosti zabilježio je i francuski proizvođač guma Michelin, za 2,6 posto. Dobitnike su pak predvodile cikličke dionice, poput banaka i proizvođača roba, slijedom nada da će najnoviji slabi gospodarski podaci iz Kine potaknuti tamošnje vlasti na nove poticajne mjere. U takvom su okruženju među najvećim dobitnicima bile banke.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙