Terminski Dow Jones indeks bio je oko 13,30 sati na gubitku 18 bodova, dok je tehnološki Nasdaq bio u plusu 0,25 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 oslabio je 3,2 boda, i bio je ispo fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Najnovije izjave europskih dužnosnika, uključujući i čelnika ECB-a Marija Draghija da će učiniti sve za spas eurozone potaknule su očekivanja novih poteza na ovotjednom zasjedanju ECB-a u cilju snižavanja visokih talijanskih i španjolskih troškova zaduživanja.
Ulagači su ipak sumnjičavi hoće li dužnosnici ECB-a ispuniti očekivanja tržišta, s obzirom da se njemačka središnja banka Bundesbanka protivi obnavljanju programa kupovina obveznica, koji se smatra ključnim za spuštanje visokih troškova zaduživanja Italije i Španjolske.
Ulagači se nadaju da bi i čelnici američke središnje banke Feda na sjednici ovoga tjedna mogli olabaviti monetarnu politiku, s obzirom na usporavanje rasta gospodarstva.
„Ljeto uvijek donosi sa sobom smanjene obujme trgovanja. Iako nam i dalje pristižu financijska izvješća, zasad nema novih gospodarskih pokazatelja, a to bi moglo doprinijeti letargiji idućih dana dok tržišni sudionici čekaju rezultate zasjedanja središnjih banaka“, smatra Fawad Razaqzada, strateg pri londonskoj investicijskoj tvrtki GFT Markets.
Europski burzovni indeksi u ponedjeljak su ojačali, poduprti očekivanjima novih mjera Europske središnje banke (ECB) kojima bi se pomoglo spustiti visoke troškove zaduživanja Španjolske i Italije, a pozitivno je na tržištima odjeknula i vijest o padu prinosa na talijanske državne obveznice.
Londonski FTSE oko 13,30 sati bio je u plusu 0,59 posto, frankfurtski DAX 0,91 posto, a pariški CAC 0,57 posto.