Terminski Dow Jones indeks bio je oko 13,00 sati na gubitku 37 bodova, a tehnološki Nasdaq 5,5 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 spustio se u bodova, i bio je ispod fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
U jučerašnjem izvješću u Kongresu predsjednik američke središnje banke Bn Bernanke nije najavio nove mjere za poticanje usporenog rasta gospodarstva, što je razočaralo ulagače. Tim više što ni Europska središnja banka nije u srijedu pokazala volju da dodatno poveća likvidnost na financijskim tržištima.
Investitore je danas na dužničku krizu podsjetio guverner španjolske središnje banke, upozorivši da će teški financijski problemi predstavljati u srednjem roku izrazito veliku opasnost.
Na sentiment investitora negativno utječu i najnoviji makroekonomski pokazatelji iz Njemačke i Italije.
Njemački izvoz u travnju pao je za 1,7 posto u odnosu na ožujak, znatno više od očekivanja. Naime, analitičari su očekivali njegov pad za 0,7 posto.
Talijanska industrijska proizvodnja, pak, pala je u tome mjesecu za 1,9 posto na mjesečnoj razini, odnosno za čak 9,2 posto na godišnjoj razini.
„Očito je da podaci iz Njemačke nisu dobra vijest. Jasno je da vidimo znakove usporavanja globalnog gospodarstva, a s obzirom na dužničku krizu u eurozoni, to je posljednje što smo željeli vidjeti“, kaže John Wraith, strateg u Bank of America.
Zbog toga su danas i na europskim burzama cijene dionica pale. Trenutno su frankfurtski DAX indeks, londonski Ftse i pariški CAC u minusu između 0,5 i 0,7 posto.