Cijena barela sirove nafte porasla je na londonskom tržištu 51 cent, na 107,65 dolara, nakon što se u petak nakratko spustila na najnižu razinu u ovoj godini. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 37 centi višoj cijeni od 91,85 dolara.
Kineski premijer zatražio je da se ulože dodatni napori kako bi se podržao rast gospodarstva, što je poboljšalo raspoloženje na naftnim tržištima, zabrinutima zbog mogućnosti da se grčka politička previranja prošire na druge zemlje eurozone.
Kineski uvoz sirove nafte iz Irana porastao je u travnju više od 50 posto u odnosu na ožujak nakon što je riješen spor oko cijena terminskih ugovora ali su isporuke pale gotovo za četvrtinu u odnosu na godinu ranije. Manjak je popunila Saudijska Arabija povećanom proizvodnjom.
Sudionici summita G8 uputili su pak ovog vikenda jasan signal Iranu uoči razgovora zakazanih sredinom tjedna, zatraživši od Međunarodne agencije za energetiku da bude spremna poduzeti mjere ako postrožene sankcije Teheranu zaprijete opskrbi.
Predstavnici europskih zemalja nisu pak na summitu G8 naznačili da bi mogli poduzeti hitne korake kako bi otklonili rizik mogućeg kaotičnog grčkog izlaza iz eurozone, pa su ulagači i dalje na oprezu.
"Rast cijena mogao bi biti kratkog daha jer političarima Europske unije po običaju treba puno vremena da se bilo što dogovore. Očekuje nas ipak zanimljiv tjedan, u kojem bi europska dužnička kriza mogla sniziti cijene dok bi ih eventualni neuspješni razgovori s Iranom o nukleranom programu mogli podići", rekao je Thorbjoern Bak Jensen iz Global Risk Managementa.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 105,16 dolara za barel, što znači da je bila 1,94 dolara niža nego prethodnog dana.