Cijena barela sirove nafte ostala je na londonskom tržištu gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni dan, stabiliziravši se na 109,71 dolara, nakon snažnih oscilacija tijekom prijepodneva kada se nakratko spustila i na 109,01 dolara, što je njezina najniža razina od 25. siječnja. Na američkom tržištu barel je poskupio 26 centi, na 93,07 dolara.
Londonsko se tržište stabiliziralo nakon što su ga dan ranije pritisla strahovanja u vezi s izlaskom Grčke iz eurozone i širenjem krize na ostale zemlje na južnom rubu zone primjene europske jedinstvene valute.
Cijene su se stabilizirale nakon što je Španjolska glatko prodala 2,5 milijardi eura obveznica ali ulagači su i dalje oprezni kada je u pitanju rizičnija imovina, poput roba i dionica.
Američko su tržište pak poduprla očekivanja da će se visoke razine zaliha smanjiti nakon planirane promjene smjera toka nafte u naftovodu Seaway. Dosada se nafta kretala iz smjera Meksičkog zaljeva prema ključnom čvorištu u Cushingu u saveznoj američkoj državi Oklahoma a sada bi trebala krenuti suprotnim smjerom i time rasteretiti nagomilane zalihe.
Mark Thomas iz Marexa Spectrona upozorava ipak da promjena smjera u naftovodu neće biti dovoljna sama po sebi na riješi višak opskrbe u Sjedinjenim Državama.
"Ne vjerujem da će ta promjena toka biti dovoljna da bude protuteža golemom dotoku nafte koji u Cushing dolazi iz Kanade i ostatka SAD-a", rekao je Thomas.
Američke zalihe sirove nafte porasle su prošloga tjedna na najvišu razinu u proteklu 21 godinu, pokazali su podaci američke vlade objavljeni u srijedu.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) nije na svojim internetskim stranicama objavila novu cijenu referentne košarice svoje nafte.