Indeks Londonske burze FTSE pao je 2,2 posto na 5.452 boda, a na istom je postotnom gubitku bio i indeks Frankfurtske burze DAX, kliznuvši na 6.438 bodova. Pariški CAC bio je u minusu 2,4 posto i iznosio 3.054 boda.
"Puno je teže pronaći dobre kompanije u Europi u koje bismo ulagati, nego u SAD-u ili Velikoj Britaniji", kazao je Will Kenney iz tvrtke JO Hambro Investment Management.
Pat-pozicija u postupku formiranja nove grčke vlade povećala je šanse da Grčka neće biti u stanju ispuniti uvjete Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u sklopu paketa pomoći a time i za mogućnost njezina izlaska iz eurozone.
Investitori su prodavali i španjolske dionice zbog zabrinutosti u vezi sa španjolskim bankama. Španjolski burzovni indeks IBEX tako je oslabio oko tri posto dok je indeks atenske burze bio u minusu 4,2 posto, spustivši se na najnižu razinu od kraja 1992.
Vrijednost dionica španjolske banke BBVA pale su 4,3 posto, a banke Santander 4,6 posto. Nedavno nacionalizirana banka Bankia izgubila je na vrijednosti 10 posto. Cijene dionica grčke banke Bank of Greece pale su 4,7 posto.
Subotnja kineska odluka o spuštanju razine obveznih rezervi za banke doživljena je kao poticaj rastu, što je potpirilo strah od pogoršanja globalnih gospodarskih izgleda.
To je utjecalo na cijene dionica naftnih kompanija. Tako su dionice Totala i BP-a pojeftinile 2,3 odnosno 2,5 posto, a Royal Dutch Shella dva posto. Rudarska kompanija Rio Tinto oslabila je pak tri posto, budući da bojazni za gospodarski rast negativno utječu i na rudarski sektor.
Gospodarsku krizu eurozone potvrdili su i podaci objavljeni u ponedjeljak da je proizvodnja u tvornicama eurozone neočekivano pala u ožujku.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 0,2 posto, na 8.973 boda.