Nagrade su tradicionalno dodijeljene u povodu svjetskog Dana slobode medija, 3. svibnja, na svečanosti u Novinarskom domu, gdje je za novinara 2011. proglašen Josip Šarić s HTV-a.
Nagradu Otokar Keršovani za životno djelo dobio je 92-godišnji Ivo Horvat koji i dalje objavljuje.
"Nikad nije odustajao od visokih profesionalnih i etičkih principa i nikad nije pristajao svoja uvjerenja mijenjati za karijeru ili novac. Nije odustajao ni u mučnim danima smatrajući da novinar nikad ne smije baciti pero u trnje. Za našu profesiju Ivo Horvat je bio svjetionik u svim, pa i najtežim vremenima, i to je ostao do danas", stoji u obrazloženju nagrade.
Nagradu "Marija Jurić Zagorka" za pisano novinarstvo dobio je Goran Gerovac za kolumne "Pisanje uz vjetar", književni feljton "Zovem se Antonija" i političko-duhovnu raščlambu grada Karlovca "Moj Karlovac uništili su zli učenici-putnici" objavljenu u tjedniku Forum. U obrazloženju nagrade navodi se kako Gerovac "nastavlja tradiciju onih iznimnih hrvatskih novinarskih pera koja se ne libe ni književne slobode ni esejističke produbljenosti u vrlo dojmljivim pokušajima da istovremeno probude intimne osjećaje i potaknu kolektivni razum".
Renata Škudar je nagradu za radijsko novinarstvo dobila za serijal od sedam reportaža "Izbori 2011." emitiranih na "Radiju 101". U obrazloženju žirija navodi se da se njezine reportaže, osim aktualnosti i zanimljivosti priloga, odlikuju osebujnošću zanimljivog novinarskog stila te odaju vrlo dobru i temeljitu pripremljenost novinarke, izravnost u komunikaciji, ne podilaženje sugovornicima i svježinu ideja, kao što je razgovor s Milanom Bandićem za vrijeme njegova redovitog jutarnjeg trčanja.
Nagradu za pisano novinarstvo Danka Derifaj, reporterka magazina "Provjereno" Nove TV dobila je zbog reportaže o dugoreškoj tvornici koja svakodnevno obrađuje 30 tona opasnog otpada. Novinarka Derifaj uspjela je pokrenuti građansku inicijativu koja je rezultirala brojnim akcijama, a skupljeno je čak 4850 potpisa građana Duge Rese koji su zahtijevali pravo na čist zrak, odnosno zatvaranje tvornice.
Ilko Ćimić je nagradu za istraživačko novinarstvo dobio za seriju od 17 članaka pod zajedničkim nazivom "Dossier: Afera Kamensko", objavljenih na portalu Index.hr. "Osim ekskluzivnosti i važnosti za javnost objavljenih informacija Ilko Ćimić nije se skrivao iza naznaka o mogućim malverzacijama, već je sustavno i vrlo jasno imenom i prezimenom prozivao sve 'zaslužne' za tu aferu. I to ne samo one koji su nešto činili već i državne organe koji nisu činili ono što su trebali", navodi se u obrazloženju.
Patrik Macek je nagradu "Nikša Antonini" dobio za fotografiju Jadranke Kosor i Ivana Jarnjaka pod naslovom "HDZ na koljenima" objavljenu u Večernjem listu. "Kao vrhunska fotografija, ona ne svjedoči samo o jednom jedinom dnevnom trenutku već značajnim odabirom kadra, osoba, pokreta i poruka obilno dokazuje izuzetni analitički duh i proročki dar autora", ističe se u obrazloženju.
Nagradu "Žarko Kaić" za snimateljski prilog dobio je snimatelj HRT-a Jura Ožić Bebek koji je, kako se navodi, ostvario velik broj zapaženih priloga i emisija, a osobito treba istaknuti njegovo snimanje na svjetskim kriznim žarištima s kojih je donosio izvanredne materijale, od Makedonije i Kosova, do Iraka, Afganistana, do Izraela i područja palestinske samouprave. S novinarom godine Šarićem snimio je dokumentarni film "Sjeverna Koreja - gladna djeca komunizma". Oni su bili jedna od rijetkih televizijskih ekipa kojima je dozvoljen ulazak te su u uvjetima stalne državne kontrole i djelomične zabrane snimanja pronašli način da zabilježi korejsku svakodnevicu.
Priznanje HND-a "Milan Grlović" za izniman doprinos u radu HND-a dobio je Živko Gruden.