Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,4 posto, dok su burzovni indeksi u Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1,3 posto.
U Šangaju su cijene dionica jutros porasle oko 0,8 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,5 posto.
Slabljenje industrijske aktivnosti u pojedinim regijama SAD-a, pad prodaje kuća te usporavanje oporavka tržišta rada izazvali su jučer pad cijena dionica na Wall Streetu drugi dan zaredom, što je i azijske ulagače navelo na prodaju.
Oprezno trgovanje posljedica je i kretanja prinosa na španjolske 10-godišnje obveznice oko zabrinjavajuće razine od 6 posto, što pokazuje da nisu splasnula strahovanja od širenja dužničke krize u eurozoni.
No, pritisak na prodaju dionica nije presnažan jer je većina američkih kompanija u dosadašnjem dijelu sezone kvartalnih poslovnih izvješća objavila bolje rezultate nego što se očekivalo.
Uz to, ulagači se nadaju da bi kineske vlasti uskoro mogle olabaviti monetarnu politiku kako bi potaknule brži rast gospodarstva.
Prošloga je tjedna objavljeno da je rast kineskog bruto domaćeg proizvoda u prvom tromjesečju usporen s 8,9 posto, u prethodnom kvartalu, na 8,1 posto, najnižu razinu u gotovo tri godine.
I na valutnim se tržištima posljednjih dana trguje oprezno. Tečaj eura jutros se kreće oko 1,3150 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,3120 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura porasla je s jučerašnjih 106,95 na 107,30 jena.
Tečaj američke valute kreće se, pak, oko 81,50 jena, koliko je iznosio i jučer u ovo doba.
Nakon što je jučer pala za 40-ak centi, jutros je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku porasla 35 centi, na 102,60 dolara po barelu.