FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4,30 sati

ZAGREB, 13. travnja 2012. (Hina) - Donosimo pregled najvažnijih događaja u svijetu do 4,30 sati

SEOUL/TOKIO

Sjeverna Koreja lansirala je u petak rano ujutro dalekometnu raketu, čije je lansiranje najavila između 12. i 16. travnja, no raketa se malo nakon lansiranja raspala i pala u more, javili su južnokorejski dužnosnici ministarstva obrane, a potvrdili i japanski izvori. "Nekoliko minuta nakon lansiranja raketa se raspala u više djelova", izjavio je za medije glasnogovornik južnokorejskog ministarstva obrane. Sjevernokorejska dalekometna raketa letjela je tijekom četiri minute kojih 120 km prije nego li se raspala na četiri djela i pala u more na zapadnoj strani Korejskog poluotoka, javila je u petak japanska tv postaja NHK pozivajući se na izvore iz japanskog ministarstva obrane. Pjongjang je lansirao raketu unatoč pritiscima iz SAD-a i drugih zemalja, a čak je i njezin bliski saveznik Kina upozoravala protiv takvog lansiranja. Prema informacijama južnokorejske vojske, raketa je pala nekih 200 km od zapadne obale Južne Koreje. Sjeverna Koreja ranije je objavila kako želi da raketa Unha-3 ponese u orbitu merteorološki satelit, iako su njezini kritičari mišljenja da je ona trebala poslužiti unapređenju sjevernokorejskih mogućnosti za proizvodnju interkontinentalne balističke rakete sposobne nositi nuklearnu bojevu glavu. Reakcije na sjevernokorejsko lansiranje odmah su uslijedile pa se za petak najavljuje sastanak Vijeća sigurnosti UN-a u vezi s tim, dok je njemački šef diplomacije Guido Westerwelle "snažno osudio" gestu Pjongjanga koja je "protivna međunarodnom pravu" te pozvao UN da reagira. Malo prije lansiranja, američka državna tajnica Hillary Clinton upozorila je Sjevernu Koreju da će se u slučaju lansiranja svi ponovo okupiti pred Vijećem sigurnosti "kako bi poduzeli mjere". Iako sjevernokorejski režim tvrdi da je riječ o civilnoj svrhi, za Clinton "nema sumnje" da je riječ o lansiranju u kojem se koristi tehnologija "balističke rakete".

WASHINGTON

Bijela kuća objavila je u četvrtak po lokalnom vremenu kako je neuspjelo lansiranje sjevernokorejske rakete bio akt provokacije koji je zemlju stavio u izolaciji i doveo do kršenja međunarodnog prava. "Unatoč neuspjehu u pokušaju lansiranja rakete, sjevernokorejska provokativna akcija prijetnja je regionalnoj sigurnosti, krši međunarodno pravo i u opreci je s njezinim vlastitim nedavno preuzetim obvezama", rekao je u izjavi glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney. "Dok ova akcija ne iznenađuje uzme li se u obzir sjevernokorejski agresivni obrazac ponašanja, svako raketno djelovanje Sjeverne Koreje izaziva zabrinutost međunarodne zajednice. Sjedinjene Države ostaju na oprezu suočene sa sjevernokorejskim provokacijama i potpuno predane sigurnosti naših saveznika u regiji", kazao je Carney.

SEOUL

Južna Koreja osudila je u petak lansiranje sjevernokorejske rakete ustvrdivši das je riječ o "provokaciji" koja prijeti stabilnosti Korejskog poluotoka i regije u cjelini. "To je jasno kršenje rezolucije UN-a koja brani (Sjevernoj Koreji) svako lansiranje koje koristi tehnologiju balističkih raketa", kazao je južnokorejski ministar vanjskih poslova Kim Sung-Hwan. On je ocijenio da se radi o "provokaciji koja prijeti miru na Korejskom poluotoku i sjeveroistočnoj Aziji". Ministar je potvrdio raniju informaciju njegove administracije da je riječ o neuspjelu lansiranju. "Sjeverna Koreja je ispalila jutros de facto dalekometnu raketu, no to nije uspjelo", istaknuo je ministar. Južna Koreja ranije je upozorila kako će napasti sjevernokorejsku lansirnu rampu ukoliko dođe do prijetnje njezinu teritoriju. Prema izvorima japanskog ministarstva obrane na koje se pozivaju japanski mediji, raketa se raspala u zraku prije nego li su njeni djelovi pali u Žuto more, na zapadu Korejskog poluotoka.

BRATISLAVA

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović stigao je u četvrtak navečer u Bratislavu gdje će sudjelovati na 7. godišnjem svjetskom sigurnosnom forumu - GLOBSEC 2012. Dvodnevna konferencija, na kojoj sudjeluju šefovi država, ministri vanjskih poslova i obrane zemalja srednje Europe i NATO saveza, održava se uoči svibanjskog summita NATO-a u Chicagu. Po dolasku u glavni grad Slovačke, Josipović se na neslužbenoj večeri susreo sa slovačkim ministrom vanjskih poslova Miroslavom Lajčakom, bivšim visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH. Stanje u toj susjednoj zemlji, situacija u regiji i Europi te hrvatsko priključenje EU-u bile su teme razgovora hrvatskog predsjednika i šefa diplomacije Slovačke, članice Unije koja je prva ratificirala hrvatski pristupni ugovor s EU-om. Predsjednici Hrvatske Josipović, Slovenije Danilo Tuerk i domaćina Slovačke Ivan Gašparovič vodeći su sudionici GLOBSEC-a, na kojem će se raspravljati o euroatlantskoj budućnosti jugoistočne Europe, europskoj dužničkoj krizi i ostalim globalnim sigurnosnim i političkim pitanjima.

ZAGREB

Francusko-hrvatski poslovni klub je prva inicijativa koja se razvija u Zagrebu i predstavljat će most prema Hrvatskoj za francuske gospodarstvenike, izjavio je u četvrtak predsjednik Kluba David Gabelica povodom njegova utemeljenja. Francusko-hrvatski poslovni klub, čija je svrha olakšati kontakte poduzetnicima na obje strane te pridonijeti boljem međusobnom poznavanju gospodarskih prilika u Francuskoj i Hrvatskoj, ali i unutar EU-a te na tržištima trećih zemalja, u samom je začetku osnivanja dobio potporu 50 francuskih tvrtki, podružnica i poslovnih predstavništava."Ovo je prva takva inicijativa koja se razvija u Zagrebu. Ključ je da ljudi budu prisutni u Hrvatskoj, a ne u Parizu...Klub će predstavljati most prema Hrvatskoj za francuske gospodarstvenike", kazao je Gabelica na svečanosti otvaranja Kluba u rezidenciji francuskog veleposlanika Jeromea Pasquiera. Istaknuo je da 50 francuskih tvrtki koje djeluju u Hrvatskoj zapošljava oko 8.000 ljudi, a htio bi, kako je rekao, da i hrvatske tvrtke pokažu interes i jave se Francusko-hrvatskom poslovnom klubu sa svojim idejama i projektima.

UJEDINJENI NARODI

Vijeće sigurnosti UN-a okupilo se u četvrtak iza zatvorenih vrata kako bi raspravljalo o zahtjevu međunarodnog posrednika za Siriju Kofija Annana o slanju nenaoružanih međunarodnih promatrača u tu zemlju s ciljem da se spriječi da dođe do propasti krhkog prekida vatre koji je u četvrtak stupio na snagu u toj zemlji. Diplomati 15 zemalja članica raspravljat će o rezoluciji koja bi trebala odobriti početno raspoređivanje oko 30-tak nenaoružanih promatrača u Siriji. Prema nacrtu rezolucije, kako javlja Reuters, 15-očlano vijeće zatražit će od sirijske vlade vidljivu i potpunu primjenu preuzetih obveza da zaustavi pokrete snaga prema naseljenim centrima, zaustavi svo teško naoružanje u tim centrima i počne s povlačenjem snaga koje se nalaze u i oko naseljenih centara. Vijeće će, kako se očekuje, također zatražiti da sirijska vlada povuče svoje snage i teško naoružanje iz naseljenih centara natrag u vojarne te će također zatražiti od svih strana u Siriji prekid oružanog djelovanja u svim oblicima te prekid svih arbitrarnih zatvaranja, otmica i mučenja. Ruski veleposlanik pri UN-u Vitalij Ćurkin ranije je najavio kako će rezolucija o raspoređivanju nenaoružanih promatrača u Siriji biti usvojena u petak. Međunarodni posrednik za Siriju Kofi Annan ranije u četvrtak je ustvrdio kako Sirija ne ispunjava u potpunosti sve točke predviđene njegovim mirovnim planom te je pozvao na raspoređivanje nenaoružanih promatrača. U sukobima oporbenih snaga i snaga sirijske vlade u posljednjih 13 mjeseci u toj zemlji je, po podacima UN-a, poginulo više od 9.000 ljudi.

WASHINGTON

Bijela kuća u četvrtak je otvoreno poručila sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu da "prestane ubijati svoje ljude", dok Obamina administracija pomno promatra poštuju li sirijske snage uvjete krhkog prekida vatre, uspostavljenog posredovanjem izaslanika UN-a Kofija Annana. U neuobičajeno izravnom obraćanju režimu u Damasku, glasnogovornik američkog predsjednika Baracka Obame, Jay Carney, rekao je s govornice Bijele kuće: "Naša poruka Asadovu režimu je: zaustavite ubijanje svojih ljudi. Zaustavite nasilje i obvežite se na prekid vatre i punu provedbu Annanova plana. Povucite svoje postrojbe, svoj materijal, opremu i oružje, iz urbanih naselja". "Iako postoje neki znaci da se prekid vatre uvjetno poštuje u ovome trenutku, to nije isto što i puna provedba obveza koje je Asadov režim preuzeo prije 12 dana kada je rekao da će provesti Annanov plan", rekao je Carney. Annanov plan u šest točaka poziva na okončanje krvave 13-mjesečne represije nad prosvjednicima koji se protive Asadu, čija obitelj željeznom rukom vlada Sirijom već četiri desetljeća. UN procjenjuje da je u nasilju režima ubijeno oko 9.000 ljudi. Annanov plan također poziva na razgovore između Asadove vlade i oporbe u pokretanju "političke tranzicije".

ZAGREB

Svjetske sile održat će u subotu prve razgovore s Iranom u više od godinu dana, nadajući se da će Teheran ponuditi dovoljno informacija o svojem nuklearnom programu kako bi se produžili pregovori i izbjegla prijetnja bliskoistočnog rata. Šest zemalja - SAD, Francuska, Njemačka, Kina, Rusija i Velika Britanija neće postavljati zahtjeve, nego će čekati hoće li Iran pokazati spremnost na ustupke, rekao je jedan zapadni diplomat dodajući da će, pokaže li Iran ozbiljnost oko pregovora o nuklearnom programu, ući u bit stvari. Posljednji sastanak svjetskih sila i Irana, pod vodstvom Visoke povjerenice EU za vanjsku politiku Catherine Ashton završio je neuspjehom, jer se dvije strane nisu uspjele usuglasiti ni oko dnevnog reda sastanka. Iran je najavio da će u Turskoj iznijeti "nove inicijative", ali nije rekao o čemu je riječ. Zapad pak ne želi "razgovore radi razgovora" kojima bi Teheran samo kupovao vrijeme, već konkretne mjere. Iran ustrajno tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo civilni i odbija zahtjeve da potpuno prekine obogaćivanje urana, što je proces kojim se može proizvoditi energija, ali i oružje, ovisno o razini do koje se uran obogaćuje. No dao je naslutiti da bi mogao prestati pročišćavati uran do viših razina pa se očekuje da bi to moglo biti tema razgovora.

WASHINGTON

Velike sile žele da Iranci naznače korake koji bi pokazali da su odustali od nastojanja da proizvedu nuklearno oružje, rekla je u četvrtak državna tajnica SAD-a Hillary Clinton. "Dobivamo signale da za pregovarački stol donose ideje", rekla je Clinton uoči razgovora o iranskom nuklearnom programu u subotu u Istanbulu između Irana i skupine P5+1, koju čine pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a i Njemačka. "Želimo da jasno pokažu akcijama koje predlažu da su doista napustili svaku ambiciju za proizvodnju nuklearnog oružja", kazala je Clinton dodavši kako želi "konkretne rezultate". Kako je istaknula, "diplomatski prozor za pregovore je otvoren ali da neće zauvijek ostati otvoren te stoga u obzir treba uzimati vrijeme".

NEW YORK (UN)

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda zatražilo je u četvrtak da Sudan i Južni Sudan prekinu pogranične sukobe za koje je reklo da prijete vratiti tu zemlju u stanje punog građanskog rata. Izjava 15-članog UN-ova tijela također insistira da Kartum zaustavi zračne udare, a Juba povuče svoje postrojbe s važnog naftnog polja. Sukobi duž nedovoljno jasno određene granice između dva nekadašnja neprijatelja dovela su do odmjeravanja snaga oko sudanskog naftnog polja Heglig, nakon što su ga u utorak zauzeli vojnici Južnog Sudana koji je prošle godine proglasio neovisnost. "Posljednje nasilje prijeti vratiti obje zemlje u stanje punog rata i razdoblje tragičnih gubitaka života i patnji, uništene infrastrukture i gospodarske devastacije, nakon što su dugo i teško radile da ga prevladaju", kaže se u izjavi Vijeća sigurnosti kojom se odmah traži "potpun i bezuvjetan prekid svih borbi, povlačenje južnosudanske vojske s Hegliga, okončanje zračnih napada sudanskih zračnih snaga, prestanak ponavljanih incidenata prekograničnog nasilja između Sudana i Južnog Sudana i od obje strane da prestanu podržavati njihove saveznike u susjednoj zemlji".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙