Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 7 očekuje danas stagnaciju Crobexa, a 1 porast.
Crobex je jučer oslabio 0,66 posto, na 1.830 bodova, dok je Crobex10 ojačao 0,25 posto, na 993 boda.
Redovni promet dionicama iznosio je 16,6 milijuna kuna, što je otprilike 9 milijuna više nego u petak, kada je burza radila skraćeno.
Najlikvidnija je jučer bila dionica Petrokemije, s 5,6 milijuna kuna prometa. Cijena joj je korigirana naniže za 6,13 posto, na 318,99 kuna.
„Na domaćem tržištu danas očekuje trgovanje slično jučerašnjem, koje je bilo obilježeno preslagivanjem pozicija u investicijskim portfeljima i blagim oscilacijama indeksa“, ističe Goran Vorkapić, direktor Direkcije za investicijsko bankarstvo Centar banke.
Kako dodaje, nakon oporavka tržišta u proteklim tjednima, logično je da se trgovanje smiri. I na svjetskim burzama, nakon vrlo dobrog prvog tromjesečja, intenzivirane su dobitonosne prodaje.
Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica potonule više od 1,5 posto, što je njihov najveći dnevni pad u ovoj godini, a pet dana neprestanog klizanja cijena posljedica je strahovanja ulagača od usporavanja rasta najvećih svjetskih gospodarstava.
Dow Jones indeks skliznuo je 1,65 posto, na 12.715 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,71 posto, na 1.358 bodova, a Nasdaq indeks 1,83 posto, na 2.991 bod.
I po bodovima, i po stopi pada bio je to najgori dan na Wall Streetu u ovoj godini. Na vrijednosti je izgubilo više od 80 posto dionica, a najviše su pale cijene u rudarskom i industrijskom sektoru.
I dok su na azijskim burzama još jutros bile nastavljene prodaje dionica, na europskim burzama cijene dionica danas se blago oporavljaju nakon oštrog pada proteklih dana, posebice u sektoru rudarstva i bankarstva.
„Tehnički gledano, na svjetskim burzama bila je potrebna korekcija naniže nakon što su najvažniji indeksi dosegnuli višegodišnje vrhunce. No, i dalje smo u pozitivnom trendu. Kod nas, pak, nakon povećanog interesa potkrijepljenog najavama investicija, privatizacija i projekata, sada čekamo realizaciju tih najava koje bi potaknule daljnji rast cijena dionica. Čekamo konkretne vijesti o sklopljenim poslovima“, navodi Vorkapić.
Od današnjih poslovnih zbivanja, u Banskim dvorima potpisuje se Ugovor o koncesiji za izgradnju i upravljanje Zračnom lukom Zagreb između Republike Hrvatske i francuskog konzorcija Zagreb Airport International Company (ZAIC).
Riječ je o 30-godišnjoj koncesiji za izgradnju novog putničkog terminala i upravljanje postojećim i novoizgrađenim terminalom i pripadajućom infrastrukturom.
ZAIC u roku tri godine treba izgraditi terminal za kapacitet od pet milijuna putnika godišnje, ukupna kapitalna ulaganja u prvoj fazi iznose 236 milijuna eura, a najveći dio radova povjerit će se hrvatskim tvrtkama Viaduktu i Zagorje Tehnobetonu.
„Investitori će pratiti vijesti o potpisivanju ugovora o koncesiji u potrazi za detaljima cijeloga posla, prije svega hoće li i neke druge građevinske kompanije koje kotiraju na burzi biti angažirane na tom vrijednom poslu“, zaključuje Vorkapić.