Od 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 5 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 2 porast, a 1 pad.
Crobex indeks jučer je ojačao 0,29 posto, na 1.835 bodova, dok je Crobex10 smanjen za 0,54 posto, na 995 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 27,3 milijuna kuna, što je gotovo dvostruko više nego dan prije.
Najlikvidnija je bila dionica Petrokemije, s 10,2 milijuna kuna prometa. Cijena joj je porasla 13,71 posto, na 335,42 kune, a tijekom dana je dosegnula i 348 kuna. Od početka tjedna na dobitku je oko 22 posto.
Pojedini analitičari u Hininoj anketi procjenjuju da bi se nakon snažnih dobitaka proteklih dana ta dionica mogla naći pod pritiskom dobitonosnih prodaja.
„Očekujem nastavak stagnacije indeksa na domaćem tržištu, s fokusom investitora i dalje na dionici Petrokemiji, zbog špekulacija o potencijalnoj privatizaciji te kompanije“, ističe Matko Bošković, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.
A dok je dionica Petrokemije u fokusu, ostala izdanja na burzi uglavnom ne bilježe znatnije oscilacije cijena.
„Na burzu je pristigao svježi novac nakon najavljenog investicijskog ciklusa Vlade i privatizacije, zbog čega se povećao obujam trgovanja od početka godine, no sada više nema novog priljeva, pa Crobexi stagniraju. Trebamo nove poticajne vijesti“, navodi Bošković.
Iz makroekonomske sfere zasad nema tih poticaja. Konačni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazali su ovoga tjedna da je gospodarstvo u 2011. stagniralo.
Danas će DZS objaviti prvu procjenu prometa u trgovini na malo u veljači. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku očekuje rast potrošnje u veljači u odnosu na isti mjesec prošle godine za 2 posto. Svi očekuju rast potrošnje, i to u rasponu od 1 do 3,5 posto.
Međutim, kako ističu pojedini makroekonomisti, rast na početku ove godine ne predstavlja oporavak domaće potražnje već kratkotrajnu korekciju ponašanja potrošača uslijed najavljenih izmjena u poreznom sustavu, kao što su veći PDV i ukidanje odbitka PDV-a na kupnju vozila za poduzeća.
„Makroekonomske vijesti zasad nemaju snagu pokrenuti tržište, već eventualno najave i konkretne vijesti o privatizaciji i investicijama“, smatra Bošković.
Poticajnih vijesti trenutno nema ni sa svjetskih burzi. Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale, pri čemu je S&P 500 indeks skliznuo s najviše razine u četiri godine, jer su nakon objave zapisnika s nedavne sjednice Feda splasnule nade da će američka središnja banka uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku
Dow Jones indeks oslabio je 0,49 posto, dok je S&P 500 pao 0,40, a Nasdaq indeks 0,20 posto.
Kao i jučer na Wall Streetu, jutros su i na azijskim te europskim burzama cijene dionica pale.
„Svjetske burze bilježe blage cjenovne minuse, no zasad još ne možemo reći da dolazi do promjene trenda. To je normalno disanje tržišta“, zaključuje Bošković.