Londonski FTSE indeks oslabio je 0,19 posto na 5.858 bodova, frankfurtski DAX 0,22 posto na 7.060 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,17 posto, na 3.463 bodova.
Europska tržišta na putu su da ostvare najbolju izvedbu u prvom tromjesečju još od 1998. godine.
„Izvedba tržišta dionica bila je u ovom tromjesečju fenomenalna, pa vjerujem da će u idućih nekoliko dana rast cijena dionica biti ograničen“, kazao je Lex van Dam iz tvrtke Hampstead Capital.
Danas su poskupjele defanzivne dionice, ponajviše farmaceutskih kompanija, ublaživši tako pad burzovnih indeksa. Dionica GlaxoSmithKlinea ojačala je 1 posto, Beiersdorfa 0,65 posto, a Fresenius Medical Care-a 2,2 posto.
I dok tržišta vuku podršku iz špekulacija o daljnjem monetarnom popuštanju Feda, ponovno se javila zabrinutost zbog financijskih problema Španjolske, budući da vlada u Madridu planira ovih dana objaviti prijedlog proračuna.
Vjeruje se da je španjolsko gospodarstvo već ušlo u novu recesiju, drugu u posljednje tri godine. Premijer Mariano Rajoy, pak, obećava da će ove godine ispuniti ciljani proračunski manjak od 5,3 posto bruto domaćeg proizvoda. Španjolski Ibex indeks olabio je 0,4 posto.
Naftna kompanija Total bila je jedna od najvećih burzovnih gubitnika. Cijena dionice potonula joj je 2,6 posto, nakon dan ranije zabilježenog gubitka od 6 posto, nakon što je kompanija upozorila da bi zaustavljanje curenja plina s platforme Elgin u Sjevernom moru moglo potrajati šest mjeseci.
Indeks Tokijske burze Nikkei spustio se danas 0,71 posto na 10.182 bodova.