Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,2 posto na 5.936 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX ojačao je 0,3 posto na 7.101 bod, dok je pariški CAC ostao gotovo nepromijenjen na 3.565 bodova.
"Nalazimo se u fazi konsolidacije i trenutno primjećujem više rizika za pad vrijednosti dionica nego za njihov rast", konstatirao je Peter Garnry iz Saxo Banka.
Za održiv nastavak rasta tržište će vjerojatno trebati više dobrih vijesti o globalnom gospodarskom rastu, poput najnovijih tjednih podataka o naknadama za nezaposlene u SAD-u i njihovog utjecaja na poslovne rezultate kompanija.
Američki su podaci važni i zato što će poduzeća s obzirom na očekivanu recesiju u eurozoni morati negdje druge potražiti prilike za poboljšanje poslovnih rezultata.
I u Europi analitičari sve češće poboljšavaju prognoze o poslovnim izvješćima u budućim razdobljima.
"To je jako važan pokretač za tržište dionica. Iz fazi u kojoj je ključna bila likvidnost prijeći ćemo u fazu u kojoj će tržište sve više pokretati makroekonomski podaci i poslovna izvješća poduzeća", tumači Patrick Moonen iz tvrtke ING Investment Management.
Među gubitnicima izdvajao se automobilski sektor, koji je u prosjeku oslabio 0,5 posto nakon što su najnoviji podaci pokazali pad automobilskog tržišta eurozone u veljači za 11,8 posto u odnosu na prethodnu godinu. Renault je tako oslabio dva, Peugeot 1,3 a BMW 0,9 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,7 posto na 10.123 boda.