Iz HND-a podsjećaju da je Beneta optuženik za zločin u Gruborima počinjen u kolovozu 1995. koji je, kako se do sada tijekom sudskog postupka moglo doznati, opširno pričao o svemu što se ondje događalo tijekom akcije "Oluja - obruč". Pošto je pušten iz pritvora, izgubio mu se svaki trag. U travnju prošle godine pronađen je obješen u šumi kod mjesta Otriću, a identitet je utvrđen DNK analizom uoči početka suđenja. U međuvremenu, sve se glasnije govori da je Beneta upravo zbog tog pričanja ubijen te da policija ne želi utvrditi što se doista dogodilo.
Novinarsko istraživanje tog slučaja opravdano je i poželjno, kažu u HND-u i pritom upozoravaju da objavljivanje fotografije obješenoga Igora Benete grubo krši osnovna načela Kodeksa časti hrvatskih novinara i Publicistička načela koja je donijelo Vijeće za medije, samoregulatorno tijelo koje su osnovali novinari i medijski nakladnici.
"Kodeks časti i Publicistička načela propisuju etičnost izvještavanja o žrtvama, što Beneta u ovom slučaju jest, te suzdržavanje od senzacionalizma u pisanju o tragedijama, kakva je i Benetina sudbina", stoji u priopćenju potpredsjednice HND-a Ane Rajić-Knežević.
Sve relevantne informacije i sumnje u moguća zataškavanja u slučaju "Beneta" čitateljima su, smatraju u HND-u, mogle biti predstavljene i bez krajnje uznemirujuće fotografije koja, osim toga, po svojoj kvaliteti ne omogućuje donošenje bilo kakvih zaključaka.
Čak je upitno i je li riječ o Igoru Beneti, a javnim predstavljanjem načina na koji je umro dodatno se traumatiziraju i čitatelji i njegova obitelj, zaključuje se na kraju priopćenja.