Riječ je o skupu kojim se završava istoimeni projekt tijekom kojega su Pravosudna akademija i Udruga hrvatskih sudaca uz pomoć Veleposlanstva Velike Britanije održali četiri radionice za glasnogovornike sudova, državnih odvjetništava i ostalih pravosudnih institucija s ciljem poboljšanja odnosa s medijima.
Ravnateljica Pravosudne akademije Ivana Goranić istaknula je da je cilj projekta bio intenziviranje komunikacije pravosuđa i medija te stvaranje uzajamnog povjerenja između glasnogovornika pravosudnih institucija i novinara.
Ustvrdila je kako je posao glasnogovornika sudova vrlo zahtjevan i odgovoran jer moraju pronaći pravu mjeru između prava javnost na točnu, punu i brzu informaciju te prava sudionika u postupku.
Zaključila je da je predodžba javnosti o hrvatskom pravosuđu na dosta niskoj razini, no po njezinom mišljenju to je nepravedna i nerealna slika koju bi trebalo popraviti većim povjerenjem i suradnjom s medijima.
Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić složio se da javnost ima loše mišljenje o pravosuđu te da je potrebno tu predodžbu, ako ne poboljšati, onda barem svesti u realne okvire, a jedan od načina je otvorena i kvalitetna komunikacija s medijima.
"Potrebno je stvoriti svijest kod sudaca, predsjednika sudova i glasnogovornika da je odnos s medijima vrlo važan", kazao je dodavši kako glasnogovornici informacije moraju predstaviti na jednostavan način te da one moraju svim medijima i novinarima biti dostupne pod jednakim uvjetima.
Priznao je da i dalje velik broj sudaca nevoljko kontaktira s medijima.
Glasnogovornik osječkog Županijskog suda Miroslav Rožac upozorio je da glasnogovornici sudova moraju voditi računa o presumpciji nevinosti i pravima svjedoka, okrivljenika, žrtava te njihovih obitelji, a istodobno javnosti moraju dati pravodobnu, potpunu i točnu informaciju.
Predstavnici novinara, predsjednica Zbora sudskih izvjestitelja HND-a i novinarka Novog lista Ana Rajić Knežević i novinar Jutarnjeg lista Dušan Miljuš upozorili su na potrebu stvaranja dobrih odnosa između glasnogovornika i novinara, jednakog odnosa prema svim novinarima, ali i na još uvijek izuzetan otpor sudaca prema medijima.
Upozorili su i da sudovi ne ažuriraju svoje internetske stranice te da je s obzirom na razvoj tehnologije novinarima danas vrlo važna brzina dobijanja informacija.
Zaključili su da bi "otvaranje" sudova prema javnosti trebao biti jedan od prioriteta hrvatskog pravosuđa.