BAKU - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović otvorio je u utorak u Bakuu, u sklopu svog službenog posjeta Azerbejdžanu, počasni konzulat Hrvatske, ističući da je konzulat važan posebice zbog olakšavanje dobivanja informacija za poslovanje u Hrvatskoj, te jer će olakšati poslovanje hrvatskih tvrtki u Azerbajdžanu. "Veliki je interes u Azerbajdžanu za Hrvatsku, a mislim da su i naše tvrtke isto tako zainteresirane. Upravo zato konzulat je važan da bude nama na usluzi, našim građanima koji tu rade, a s druge strane važan je i da Azerbajdžancima da potrebne informacije za poslovanje u Hrvatskoj", istaknuo je Josipović. "Azerbajdžan je jedna od onih zemalja za koje moramo razmotriti i naš vizni režim, da olakšamo pristup gospodarstvenicima, ali i turistima", dodao je. Prošlog je tjedna hrvatska vlada na šest mjeseci ukinula vize za Azerbajdžan, no Josipović smatra da valja razmisliti o dodatnoj liberalizaciji, koju zagovaraju i predstavnici Hrvata koji žive i rade u Bakuu. U kratkom druženju s predsjednikom pohvalili su otvaranje konzulata u kojem će Hrvatsku predstavljati Kanan Mamadov.
LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da kako se nada da će Slovenija u dogledno vrijeme ratificirati pristupni sporazum Hrvatske s Europskom unijom te da će o tome i o drugim pitanjima razgovarati s hrvatskom ministricom vanjskih poslova Vesnom Pusić prilikom svog prvog službenog posjeta Zagrebu u ponedjeljak. "Suvišne su bojazni da će Slovenija odugovlačiti s ratifikacijom, osim ako bi se dogodio neki izvanredan slučaj koji bi bitno pogoršao naše odnose", rekao je Erjavec u utorak u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA, dodajući da je i prilikom nedavnog susreta s hrvatskom ministricom u Bruxellesu ocijenjeno da su odnosi Slovenije i Hrvatske dobri i prijateljski. "Očito je da se nastavlja prijateljska politika kojoj su smjer dali bivši premijeri, Borut Pahor i njegova hrvatska kolegica Jadranka Kosor", rekao je Erjavec. "Politika nove slovenske vlade neće se promijeniti. Stranke u vladajućoj koaliciji prihvaćaju to kao činjenicu", rekao je Erjavec, otklanjajući tako primisli da bi sadašnja slovenska vlada mogla prema arbitraži imati negativno stajalište jer su se neke stranke koje u njoj sudjeluju arbitražnom rješenju graničnog prijepora protivile dok su bile u oporbi, a Pahor premijer.
BRUXELLES - Europska će komisija u sklopu pretpristupnog monitoringa pozorno pratiti kakav utjecaj imaju nedavne zakonske promjene u Hrvatskoj na zakonodavstvo iz područja sprečavanja sukoba interesa, izjavio je u utorak u Bruxellesu glasnogovornik Komisije Peter Stano. "Europska komisija je intenzivno razgovarala s hrvatskim vlastima o zakonodavstvu o sukobu interesa u kontekstu pregovora o poglavlju 23 - Pravosuđe i temeljna prava. Amandmani koje je Hrvatska nedavno unijela u to zakonodavstvo tiču se kriterija za imenovanje članova nadzornih i upravnih odbora u javnim tvrtkama. U kontekstu pregovora, Hrvatska se obvezala da će učinkovito i konzistentno rješavati situacije sukoba interesa na svim razinama javne uprave, uključujući pravosuđe i tvrtke u državnom vlasništvu. Europska komisija će, kao dio pretpristupnog monitoringa, pozorno pratiti učinak tih zakonskih promjena", rekao je Stano, glasnogovornik povjerenika za proširenje Štefana Fuelea. Stano je odgovorio na pitanje novinara da komentira navode iz hrvatskih medija prema kojima je Bruxelles zabrinut zbog imenovanja političara u nadzorne i upravne odbore hrvatskih tvrtki.
BEOGRAD - Srbijanski predsjednik Boris Tadić u utorak je raspisao parlamentarne izbore u Srbiji i oni će biti održani 6. svibnja. Građani Srbije na izborima će odlučiti koje će stranke i koalicije ući u sastav srbijanskog parlamenta koji broji 250 zastupnika. Izbori će biti održani prema proporcionalnom izbornom sustavu, pri čemu cijela zemlja predstavlja jednu izbornu jedinicu. Stožerna stranka sadašnje vladajuće koalicije, Demokratska stranka (DS), koju predvodi srbijanski predsjednik Boris Tadić, već je potpisala predizborni koalicijski sporazum sa Socijaldemokratskom partijom Srbije (SDPS), čiji je predsjednik aktualni ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić. Na sjednici glavnog odbora DS-a Tadić je u subotu najavio da će ta stranka na izbore ići u koaliciji sa SDPS-om, Ligom socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenada Čanka, Demokršćanskom strankom Srbije (DHSS), čiji je predsjednik bio Vladan Batić, koji je preminuo potkraj 2010., a koju sada predvodi njegova kći Olgica Batić, zatim sa Strankom zelenih i predstavnicima nacionalnih manjina.
DAMASK - Sirijski predsjednik Bašar al-Asad je u utorak najavio održavanje parlamentarnih izbora 7. svibnja, izvijestila je službena agencija Sana.
To je objavljeno dok međunarodna zajednica čeka odgovor sirijskog predsjednika na konkretne prijedloge koje mu je predstavio međunarodni izaslanik Kofi Annan tijekom boravka u Damasku, kada ga je pozvao i na prekid nasilja. Izbori 7. svibnja će biti treći parlamentarni izbori u Siriji nakon stupanja na vlast predsjednika Bašara al-Asada 2000. godine. Tijekom posljednjih parlamentarnih izbora u travnju 2007. Nacionalna progresivna fronta (FNP), koalicija koju vodi stranka Baas, osvojila je većinu od 250 mjesta u parlamentu. Oporba i međunarodna zajednica "farsom" nazivaju izbore u Siriji. Najmanje 34 ljudi poginulo je u utorak u nasilju u Siriji, uglavnom vojnici i članovi snaga sigurnosti u napadima pobunjenika, izvijestio je sirijski ured za ljudska prava.
MOSKVA - Zamjenik ruskog ministra obrane Anatolij Antonov rekao je u utorak novinarima u Moskvi da će Rusija nastaviti vojnu suradnju sa Sirijom, odnosno da će i dalje provoditi ranije postignute sporazume o isporuci oružja i vojne tehnike Damasku, prenose ruski mediji. "Nije tajna da mi imamo dobru i snažnu vojno-tehničku suradnju sa Sirijom i trenutačno nema nikakvih osnova za ponovno razmatranje tih sporazuma", izjavio je Antonov. Antonov je istaknuo da u Siriji nema ruskih specijalnih snaga. "To su sve gluposti. Nema naših specijalnih snaga u Siriji. Nitko tamo (ruski vojnici) ne trči sa strojnicama i ručnim bacačima", kazao je.
Rusija, koja je s Kinom već dvaput vetom blokirala donošenje rezolucije VS UN o Siriji, želi izjednačiti odgovornost režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i oporbe za nasilje, dok Zapad svu krivicu prebacuje na režim.
BEČ - Osamdeset posto nuklearki na svijetu starije su od 20 godina, što izaziva zabrinutost za njihovu sigurnost, stoji u nacrtu izvješća UN-a, godinu dana nakon katastrofe u Fukushimi. Brojne tvrtke koje upravljaju eletranama objavile su programe, ili barem namjeru, da će koristiti reaktore i nakon isteka trajanja, stoji u dokumentu Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). "Očekuje se da stariji nuklearni reaktori počnu ispunjavati više sigurnosne standarde, poput nedavno izgrađenih ili onih koji se planiraju u budućnosti", navodi se u Godišnjem izvješću o nuklearnoj sigurnosti IAEA-e. "Postoje sumnje da zastarjeli reaktori neće ispuniti ta očekivanja", ističe se. Generalni direktor IAEA-e Yukiya Amano izjavio je prošloga tjedna da je nuklearna energija danas sigurnija nego prije godinu dana, kada je u potresu i tsunamiju uništena nuklearka u japanskoj Fukushimi. U izvješću se, naime, navodi da je "operativna razina nukelarnih elektrana diljem svijeta i dalje visoka".
No, IAEA upozorava na sve stariju "flotu" nuklearki i činjenicu da je 85 posto od 435 elektrana u svijetu starije od 20 godina.
DEN HAAG - Međunarodni kazneni sud (ICC) u Den Haagu izreći će u srijedu, 10 godina nakon osnutka, svoju prvu presudu, a okrivljeni je bivši zapovjednik kongoanske milicije Thomas Lubanga optužen za novačenje djece vojnika u građanskom ratu 2002.-2003. u pokrajini Ituri u Demokratskoj Republici Kongo.
Čitanje presude najavljeno je za srijedu ujutro, a kazna će, bude li osuđen, 51-godišnjem Lubangi biti izrečena naknadno. Suđenje utemeljitelju i voditelju Unije kongoanskih domoljuba i bivšem zapovjedniku Domoljubnih snaga prvo je suđenje na tom sudu započeto 26. siječnja 2009. Međunarodni kazneni sud (International criminal court, ICC) osnovan je na temelju Rimskog statuta ICC-a koji je stupio na snagu 1. srpnja 2002. i stalna je ustanova ovlaštena suditi osobama optuženima za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Sud je počeo raditi 2003. "Prva presuda je bitna", ističe Geraldine Mattioli zadužena za međunarodnu pravdu u nevladinoj udruzi Human rights watch jer "ICC šalje snažan signal ratnim zločincima da ne mogu više ostati nekažnjeni ako im se ne sudi u njihovim zemljama".
Thomas Lubanga izručen je sudu i prebačen u Den Haag u ožujku 2006., optužen za novačenje djece mlađe od 15 godina u oružanu miliciju FLPC.
KABUL - Američki vojnik optužen za ubojstvo 16 afganistanskih muškaraca, žena i djece mogao bi dobiti smrtnu kaznu, izjavio je u utorak američki ministar obrane Leon Panetta. Panetta je to izjavio novinarima po dolasku u Kirgistan na razgovore s tamošnjim dužnosnicima. Stotine Afganistanaca izašle su na ulice prosvjedujući protiv tog masovnog ubojstva nakon kojeg su talibani zaprijetili da će odsjecati glave Amerikancima u Afganistanu. Američki poručnik osumnjičen je za ubojstvo devetoro djece, tri žene i četvoricu muškaraca u nedjelju u dva sela nedaleko vojnog kampa na jugu Afganistana. Prema vojnom priopćenju, osumnjičeni se predao nakon zločina, a istragu provodi vojno tužiteljstvo. Američki vojnik još nije optužen.
PODGORICA - Crnogorska policija uhitila je napadača na novinarku neovisnog dnevnika "Vijesti" Oliveru Lakić, koji ju je prošle srijede napao ispred ulaza u zgradu u kojoj stanuje i nekoliko je puta udario po glavi, objavljeno je u utorak u Podgorici. Akcija u kojoj je uhićen 29-godišnji Ivan Bušković iz Podgorice izvedena u ponedjeljak navečer u suradnji s tužiteljstvom, izjavio je direktor Uprave policije Božidar Vuksanović dodajući da je novinarka Lakić "sa sigurnošću" prepoznala uhićenika kao osobu koja ju je napala. U službenome policijskom priopćenju, osim imena, ne navodi se tko je napadač, motivi napada ni tko bi mogao stajati iza napada. Neslužbeni izvori iz tužiteljstva kažu da istaga to tek treba utvrditi. Novinarka Olivera Lakić 9. ožujka navečer izašla je iz redakcije neovisnog dnevnika "Vijesti" i automobilom se uputila prema stanu. U trenutku dok je otključavala ulazna vrata stambene zgrade napao ju je nepoznati muškarac i nekoliko je puta šakom udario po glavi, zbog čega je nakratko izgubila svijest, stoji u policijskom priopćenju. Po pisanju medija, nagađa se da bi razlog napada mogla biti serija tekstova te novinarke o duhanskoj mafiji u Crnoj Gori.