Ljudi u potrazi za poslom u 23 od ukupno 41 gospodarstva, obuhvaćenog istraživanjem Manpowera, mogu očekivati u drugom tromjesečju brži tempo zapošljavanja nego u prva tri ovogodišnja mjeseca. S druge strane, izgledi su pogoršani u 11 zemalja, uključujući Grčku, Španjolsku i Italiju, gdje mnogi poslodavci očekuju da će ukidati a ne otvarati radna mjesta, pokazalo je to istraživanje.
Tvrtka sa sjedištem u američkom gradu Milwaukeeju posluje u 80 zemalja svijeta, uključujući i Hrvatsku, i ostvaruje većinu dobiti i prihoda izvan SAD-a. Njezina istraživanja smatraju se vodećim pokazateljem trendova na tržištima rada, kojim se koriste ekonomisti, Europska komisija i britanska središnja banka Bank of England.
Najveći su izgledi za zapošljavanje, kako je pokazalo najnovije istraživanje, u gospodarstvima u razvoju na području Latinske Amerike i Azije. "Tržišta u nastajanju su ta na kojima se zapošljava", kazao je izvršni direktor Manpowera Jeff Joerres.
Na globalnoj razini najveći planovi zapošljavanja zabilježeni su u Indiji, gdje gotovo 60 posto poslodavaca u sektoru usluga planira nova zapošljavanja u nadolazećim mjesecima. Što se tiče Kine, situacija po pitanju zapošljavanja je sumornija nego prije godinu dana, premda je bolja nego u prvom tromjesečju.
Pripreme za Svjetsko nogometno prvenstvo 2014. u Brazilu nude brojne mogućnosti zapošljavanja. Prema izračunu Manpowera Brazilu bi to moglo donijeti 700.000 radnih mjesta.
U Europi kreditna kriza fokusirana na Grčku ograničava planove zapošljavanja u financijskom sektoru, s obzirom da banke moraju čuvati kapital. Od najvećih gospodarstava eurozone, Francuska, Belgija i Nizozemska redom su zabilježile slabije planove zapošljavanja u usporedbi s prvim tromjesečjem.
Nasuprot njima, za najveće europsko gospodarstvo, ono Njemačke, prognoze su snažne. Vjetar u leđa njemačkoj proizvodnji pružaju azijska potražnja i izvoz u SAD, istaknuo je Joerres, navodeći kao primjer automobilske brendove BMW i Daimler.
U istraživanju Manpowera mjeri se razlika između onih poslodavaca koji kažu da će zapošljavati i onih koji planiraju otkaze.
Što se tiče Njemačke, 11 posto poslodavaca očekuje da će povećati broj zaposlenih, dok će ih četiri posto smanjivati a 84 posto ih neće činiti ništa po tom pitanju. Krajnji rezultat plus-9 ostaje tako nepromijenjen u odnosu na prvo tromjesečje.
U Njemačkoj veliki broj poslodavaca ima teškoća s pronalaženjem kvalificiranih radnika tako da bi njihova oskudica na tamošnjem tržištu mogla nepovoljno utjecati na gospodarstvo, tumače u toj tvrtki.
U najvećem svjetskom gospodarstvu, onom SAD-a, krajnji rezultat u odnosu na prvo tromjesečje uvećan je za 1 bod i iznosi plus-10, što je njegova najviša razina od četvrtog tromjesečja 2008. Američki poslodavci koji planiraju nova zapošljavanja nadmašuju one koji planiraju otkaze već 10 uzastopnih tromjesečja. Negativne prognoze ostaju jedino u sektoru graditeljstva.
U usporedbi s godinom ranije, u 13 gospodarstava, uključujući SAD, prognoze zapošljavanja poboljšane su, dok su u njih 24 pogoršane. Poslodavci su neskloni zapošljavati temeljem očekivanja potražnje za svojim robama i uslugama, a relativno poboljšani izgledi zapošljavanja mogu se brzo promijeniti ako izbije nova globalna kriza, poput sukoba s Iranom, upozorava se u izvješću.
"U slučaju da izbije novi globalni problem, vrlo brzo možemo biti svjedoci usporavanja zapošljavanja. Iran bi lako mogao postati veliki problem", kazao je Joerres.