Iz medija doznajemo, vezano uz ocjenu kreditnog rejtinga koju je Hrvatska dobila od agencije Fitch, da stabilnost hrvatskog kreditnog rejtinga ovisi i o reformi tržišta rada, ističe NHS.
Obzirom na eskalaciju pritisaka na radnička prava koje širom svijeta guraju neoliberalni krugovi, ne čudi što tako nešto dolazi i iz jedne od bonitetnih agencija. Pritisak na daljnje smanjenje radničkih prava kao dio rješenja za izlazak zemalja iz krize samo je dio gospodarskih politika koje služe sve nezasitnijoj pohlepi moćnih krugova i pojedinaca, a koja je zapravo i dovela do krize, tvrdi NHS.
To nije ništa novo ali je zabrinjavajuće da Fitchevi analitičari pozitivnu naznaku mogućeg oporavka Hrvatske zasad vide jedino u Vladinim obećanjima da će do polovice godine početi značajne reforme tržište rada, što bi moglo pogurati rast BDP-a.
Koje su to reforme tržišta rada i je li Vlada nešto slično obećala i MMF-u, Svjetskoj banci, poslodavcima i još nekome, pita NHS.
Ne smatrate li potrebnim o tome razgovarati sa sindikatima? Do kada će sindikati namjere Vlade vezane uz tržište rada doznavati iz medija, a ne u neposrednom kontaktu, pita NHS.
Ako je Vlada opredijeljena za socijalni dijalog, kao što tvrdi, onda je vrijeme da ga počne voditi neposredno, a ne porukama putem medija. Također, o pravima radnika ne smije se dogovarati bez da u tome sudjeluju legitimni predstavnici radnika kao što su sindikati, napominje se u pismu.