Dow Jones indeks ojačao je 0,29 posto, na 12.959 bodova, a S&P 500 samo 0,02 posto, na 1.371 bod. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,16 posto, na 2.983 boda.
Cijene dionica već tjednima polagano, ali sigurno rastu, podržane jačanjem američkog gospodarstva. No, usporava se rast drugih najvećih svjetskih gospodarstava.
Jučer su ulagače pokolebali podaci o slabijem nego što se očekivalo rastu kineskog izvoza i uvoza, što je, među ostalim, posljedica recesije u eurozoni.
S obzirom na otežane poslovne uvjete u svijetu, najvažnije je pitanje na tržištu ima li temelja za daljnji rast cijena dionica?
Zbog toga su ulagači oprezni, pa su jučer u njihovom fokusu bili tzv. defanzivni sektori. S&P indeks uslužnog sektora ojačao je 1,1 posto, a osjetnije su porasle i cijene dionica u sektoru proizvođača roba za široku potrošnju.
S druge strane, pojeftinile su dionice u rudarskom i energetskom sektoru, zbog slabljenja cijena sirovina i nafte.
Pod pritiskom je bio i bankarski sektor, pa je KBW indeks tog sektora oslabio 0,7 posto.
Ulagači s oprezom čekaju i sjednicu čelnika Feda u utorak. Nadaju se signalima o daljnjem labavljenju monetarne politike. No, pitanje je hoće li se središnja banka odlučiti na nove takve poteze, s obzirom na stabilan rast američkog gospodarstva.
Na oprez ulagača ukazuje izuzetno mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo oko 5,15 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam ove godine iznosi 6,9 milijardi.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,09 posto, na 5.892 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,31 posto, na 6.901 bod, a pariški CAC 0,07 posto, na 3.490 bodova.