Dow Jones indeks oslabio je 0,21 posto, na 12.938 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,33 posto, na 1.357 bodova, a Nasdaq indeks 0,52 posto, na 2.933 boda.
U veljači je u uslužnom sektoru eurozone aktivnost neočekivano pala, a usporio je i rast u njemačkom proizvodnom i uslužnom sektoru. Uz to, indeks menadžera nabave u eurozoni (PMI) pao je u veljači na 49,4 boda, ispod granice od 50 bodova, što označava pad aktivnosti.
Neka gospodarstva eurozone, kao što je talijansko, već su u recesiji, a neka su, poput njemačkog, na rubu.
S obzirom na stroge mjere proračunske štednje u nizu članica eurozone, od Grčke i Portugala, do Italije i Španjolske, recesija nije neočekivana, no pitanje je koliko bi duboka mogla biti.
Ulagači se plaše da će slabost gospodarstava otežati rješavanje dužničkih problema niza članica eurozone, pa su jučer pod najvećim pritiskom bile dionice banaka. KBW indeks tog sektora pao je 2 posto.
Oslabio je i građevinski sektor. PHLX indeks tog sektora pao je 1,4 posto. Premda je jučer objavljeno da je prodaja postojećih kuća u SAD-u u siječnju dosegnula najvišu razinu u godinu i pol dana, podaci su ipak nešto slabiji nego što se očekivalo.
Loše na tržište utječu i slabi kvartalni poslovni rezultati tehnoloških divova. Cijena dionice Della potonula je gotovo 6 posto jer je treći po veličini svjetski proizvođač kompjutora razočarao i prihodima i zaradom.
Osjetno je, oko 1,5 posto, pojeftinila i dionica Hewlett-Packarda, nakon što je najveći svjetski proizvođač kompjutora izvijestio o padu dobiti u proteklom kvartalu za 44 posto, uz znatno manje prihode nego što se očekivalo.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,20 posto, na 5.916 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,93 posto, na 6.843 boda, a pariški CAC 0,52 posto, na 3.447 bodova.