Euro se tako nakratko spustio na 1,3160 dolara, najnižu razinu od 17. veljače, da bi se potom oporavio na 1,3188 dolara, što znači da je na dnevnoj razini bio u minusu od svega 0,1 posto. Oslabio je i 0,7 posto prema jenu i njime se trgovalo po 107,17 jena.
Dolar je prema jenu bio na istom postotnom gubitku i njime se trgovalo po 81,26 jena. Time se spustio s 81,87 jena, najviše razine u devet mjeseci, na koju se popeo u petak.
Najnovije izvješće londonske tvrtke Markit o indeksima menadžera nabave (PMI) u eurozoni koji su se pokazali slabijima u odnosu na prvotne procjene pogodilo je euro, srušivši ga nakratko na najnižu razinu u dva tjedna prema dolaru.
U središtu pozornosti tržišta je i dalje Grčka. Vlasnici grčkih državnih obveznica imaju rok do 8. ožujka da se pridruže sporazumu u sklopu kojeg će zamijeniti svoje postojeće grčke obveznice novima u postupku zamjene kojim je predviđeno smanjenje nominalne vrijednosti njihovih portfelja za 53,5 posto.
Neuspjeh u postizanju toga sporazuma mogao bi ugroziti paket pomoći težak 130 milijardi eura koji je teško sklepan nakon mjeseci pregovora. Pozitivni učinci nedavne goleme injekcije Europske središnje banke (ECB) u bankovni sustav eurozone putem jeftinih trogodišnjih zajmova izblijedili su, što je ulagačima dalo dodatnog poticaja za prodaje eura.
"Početni utjecaj goleme injekcije ECB-ovih zajmova iščezao je, a Markitova izvješća o indeksima menadžera nabave (PMI) naglašavaju strukturne probleme s kojima se suočava eurozona", kazao je Jeremy Stretch, čelnik valutne strategije u tvrtki CIBC World Marketsu.
Jedinstvenoj europskoj valuti nije išla na ruku vijest iz Španjolske čija je vlada u petak revidirala naviše ranije dogovorenu ciljanu razinu proračunskog manjka za ovu godinu, čime je dovela u pitanje vjerodostojnost novog fiskalnog pakta EU-a.
Opći izbori u Grčkoj i Francuskoj koji se očekuju u idućih nekoliko mjeseci, kao i rizik recesije i vjerojatnost daljnjeg sniženja kamatnih stopa u eurozoni redom će držati ulagače na oprezu glede eura.
Jedinstvene europska i japanska valuta nalaze se pod pritiskom nakon prošlotjedne goleme injekcije ECB-ovih trogodišnjih zajmova u visini gotovo 530 milijardi eura i neočekivanog ublažavanja monetarne politike u Japanu.