ZAGREB - Predstavnici Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) napustili su nakon 15 minuta sastanak Savjeta za mlijeko u Ministarstvu poljoprivrede nezadovoljni što je točka o otkupnoj cijeni mlijeka stavljena kao zadnja na današnjoj sjednici Savjeta. Najavili su da će danas tražiti sastanak s predsjednikom Republike Ivom Josipovićem i premijerom Zoranom Milanovićem, naglašavajući da od svojih zahtjeva ne odustaju i nastavljaju prosvjede. Pregovarački tim Saveza tražio je promjenu opširnog dnevnog reda i pomicanje točke o otkupnoj cijeni mlijeka, a kako to ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina nije htio, napustili su sjednicu Savjeta, izvijestili su nakon izlaska sa sastanka. Izvijestili su i da su danas Ministarstvu poljoprivrede službeno predali svoje zahtjeve. Traže postizanje tripartitnog sporazuma između proizvođača i prerađivača mlijeka i Ministarstva poljoprivrede, dogovor o otkupnoj cijeni mlijeka, subvencioniranje troškova proizvodnje, smanjenje PDV-a na 8,5 posto na repromaterijal za proizvodnju sirovog mlijeka, fiksiranje cijene plavog dizela i dr. Traže da se minimalna otkupna cijena mlijeka formira na temelju prosječne cijene u EU27 za prethodna tri mjeseca.
ZAGREB - Ministarstvo poljoprivrede priopćilo je kako je današnji sastanak Savjeta za mlijeko napustio dio nezadovoljnih i nelegitimnih predstavnika udruga, ali da sastanak nije prekinut. Iz Ministarstva poljoprivrede ističu kako je dezinformacija da je sastanak Stručnog savjeta za praćenje stanja u proizvodnji i preradi mlijeka naprasno prekinut. "Na samom početku sastanka Savjeta dio nezadovoljnih i nelegitimnih predstavnika udruga naprasno je ustao i otišao sa sastanka, te nisu ni željeli argumentirano razgovarati o problematici sektora mljekarstva", navode iz Ministarstva poljoprivrede. Napominju da je "sastanak nastavljen predstavljanjem novih, vrlo povoljnih kreditnih linija HBOR-a, te nastavkom dijaloga o modalitetu dogovaranja cijene između proizvođačkih udruga i mljekara". Ministarstvo izražava svoje nezadovoljstvo dezinformacijama koje se pojavljuju u dijelu medija te napominje kako je na današnjem Savjetu nazočan veliki broj predstavnika drugih udruga proizvođača koji ne podržavaju prosvjede nego žele argumentiranu raspravu za stolom.
ZAGREB - Živimo u državi u kojoj ne postoji svijest da se porezi moraju platiti i zato ne čudi da imamo gotovo 42 milijarde kuna nenaplaćenih obveza, izjavio je danas ministar financija Slavko Linić, predstavljajući u Saboru izmjene Zakona o posebnoj mjeri naplate poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom. Kazao kako je važeći zakon, koji je donijela bivša vlada i po kojemu se na rok od 30 mjeseci namjeravao reprogramirati porezni dug nastao do kraja 2010., nije dao rezultata, budući da je lani nelikvidnost nastavila rasti. Po novom modelu, onima koji su prošle godine kasnili s plaćanjem, a mogu ispuniti svoje obveze, omogućio bi se otpis kamata ako u roku 30 dana podmire dug. Za one koji niti uz otpis kamata ne mogu platiti svoje dugove, sve neizvršene obveze do 31. siječnja ove godine mogli bi refinancirati na rok od 36 mjeseci. Nakon toga svako neplaćanje poreza ili neizvršavanja drugih obveza značit će blokadu i otvaranje stečajeva. Linić je naveo kako Vlada ocjenjuje da od pravnih subjekata realno može naplatiti 25,8 milijardi kuna, iznijevši podatke po kojima su 40 posto dužnika pravne osobe, gotovo 43 posto fizičke osobe u samostalnim djelatnostima, a oko 18 posto građani. To je popis od 1,7 milijuna dužnika. Najveći dio duga, 21 milijarda kuna, odnosi na poreze, 6 milijardi su neplaćeni doprinosi za prvi stup mirovinskog osiguranja, 5,5 milijardi kuna je dug zdravstvenom osiguranju i dr.
ZAGREB - Tri sindikalne središnjice odbacile su danas predložene izmjene Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti u dijelu koji se odnosi na snižavanje cenzusa nezaposlenih za ostvarivanje prava na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje s dosadašnjih 2.679 kuna na 1.565 kuna, ocjenjujući kako time Vlada "gura nezaposlene u sivu ekonomiju". S tim se izmjenama dodatno smanjuju prava nezaposlenih upravo u vrijeme najava masovnih otpuštanja, ističu u zajedničkom priopćenju Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati i Udruga radničkih sindikata Hrvatske. Naknadom za vrijeme nezaposlenosti obuhvaćena je prosječno jedva četvrtina nezaposlenih, a naknade su sramotno niske. Sve dosadašnje Vlade rješenje su tražile u smanjivanju prava, posebice novčanih naknada za vrijeme nezaposlenosti, koje su u 2010. godini znatno snižene. Razočaravajuće je što i nova Vlada nastavlja istim smjerom, ne tražeći nove modele za rješavanje problema tržišta rada u cjelini, ističu sindikati.
ZAGREB - Pregovarački odbor sindikata državnih službi ne namjerava se očitovati na prijedlog izmjenama Zakona o državnim službenicima, koji im je dostavljen jučer u 14,44 sati s rokom očitovanja do danas u 16 sati, jer takav način dostave na mišljenje zakonskih prijedloga kojima se odlučuje o položaju državnih službenika predstavlja politiku svršenog čina i zlouporabu socijalnog dijaloga u kojoj sindikati ne žele sudjelovati. Ako se stvarno želite konzultirati sa socijalnim partnerima onda to učinite na primjeren način i u razumnim rokovima, stoji u poruci koju su premijeru Zoranu Milanoviću danas uputili Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske, Sindikat policije Hrvatske, Nezavisni sindikat djelatnika u MUP–u, Sindikat djelatnika u vojsci i državnim službama, Sindikat porezne uprave i Carinski sindikat Hrvatske.
ZAGREB - Na Zagrebačkom velesajmu danas je otvoren 21. zagrebački sajam nautike na kojem do 26. veljače sudjeluje 290 domaćih i stranih izlagača iz 27 zemalja. Otvarajući sajam pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Nikola Mendrila rekao je kako interes za sve vrste nautičkog turizma raste. Hrvatsku je lani posjetilo 60 tisuća stranih jahti i brodica, što je povećanje od tri posto u odnosnu na godinu ranije, a na njima je bilo 322 tisuće nautičara odnosno pet posto više nego 2010. U Hrvatskoj su registrirane 1.583 čarter tvrtke, a u lukama nautičkog turizma prošle godine je bilo više od 340,6 tisuća čarter gostiju, što je 4,5 posto više u odnosu na godinu prije. Na Zagrebačkom sajmu nautike sudjeluju gotovo svi domaći mali brodograditelji. U četiri sajamska paviljona posjetitelji mogu vidjeti novitete i zanimljivosti u svim segmentima nautičke proizvodnje - plovila raznih vrsta, brodske i vanbrodske motore, opremu za ronjenje, ribolov i jedrenje te odjeću i obuću za nautičare.
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi nedostaje vijesti koje bi pokrenule tržište u nekom smjeru, pa se trgovanje danas uspavalo, a nešto više su u fokusu investitora tek dionice HT-a i Ericssona Nikole Tesle. Crobex indeks oko podneva bio je u plusu 0,06 posto, na 1.755 bodova, a Crobex10 0,18 posto, na 982 boda. Redovni promet dionicama iznosio je 4,4 milijuna kuna, što je oko 3,5 milijuna kuna manje nego jučer u to doba. Najlikvidnija je do podneva bila dionica HT-a, s prometom od 1,2 milijuna kuna. Cijena joj stagnira na 226,8 kuna. Dionicom Ericssona Nikole Tesle ostvareno je 600.000 kuna prometa, a cijena joj je oslabila 2,08 posto, na 1.220 kuna. Po skoku cijene za 5,85 posto, pak, izdvaja se dionica Ingre, koja trenutno stoji 5,85 kuna.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke (HNB) u odnosu na jučerašnju tečajnicu blago oslabila prema euru, za 0,006 posto. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,578791 kunu. Kuna je blago oslabila i prema švicarskom franku, za 0,02 posto i američkom dolaru, za 0,006 posto, a ojačala prema britanskoj funti, za 0,54 posto. Srednji tečaj franka iznosi 6,279031 kunu, dolara 5,727190 kuna te funte 9,006288 kuna.