ZAGREB - Ministar financija Slavko Linić najavio je danas da će Vlada razgovarati o problemu rasta cijena naftnih derivata te da alarm predstavlja cijena od 12 kuna. To je tema o kojoj će Vlada ozbiljno razgovarati i za nas cijena od 12 kuna predstavlja alarm. To je vrlo problematično i za građane i za gospodarstvo i to je nešto što će nas tjerati na određena rješenja, izjavio je Linić novinarima u Hrvatskom saboru komentirajući najnovije najavljeno poskupljenje cijena goriva. Najavio je da će Vlada raspravljati o modelima rješenja, no nije htio precizirati kada. Linić dodaje kako je problem nastao već kada je prijeđena granica od 10 kuna te da to upozorava da su problemi u opskrbi derivatima vrlo veliki i o tome će se razgovarati u Vladi. Cijene naftnih derivata od sutra će u Hrvatskoj ponovno porasti, a danas je Savez samostalnih sindikata Hrvatske zatražio od Vlade da reagira smanjenjem trošarina za 10 posto. Ministarstvo gospodarstva danas je objavilo najvišu razinu maloprodajnih cijena derivata u razdoblju od 21. veljače do 5. ožujka, pa od sutra cijene derivata mogu biti više od 18 do 26 lipa po litri, a kako naftne kompanije u principu slijede te najviše cijene od ponoći se očekuje poskupljenje goriva.
ZAGREB - Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) uputio je otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću u kojem ga upozorava na probleme proizvođača mlijeka, a na to su se odlučili zbog prekida komunikacije s resornim Ministarstvom poljoprivrede. Molim premijera da se što prije očituje na pismo, jer nećemo moći još dugo kontrolirati situaciju na terenu, budući je punktova sve više, kazao je potpredsjednik HSUPM Mladen Šolčić na današnjoj konferenciji za novinare. Proizvođači, dodaje, traže pregovore i razgovore, jer teze za pregovore imaju, samo ih trebaju pozvati na razgovore. U pismu premijera upozoravaju i da sadašnji ugovori o otkupu mlijeka sklopljeni između prerađivača i proizvođača štite jedino prerađivača te navode kako nije točno da su prosvjedom onemogućili Dukat da dva dana otkupljuje mlijeko od svojih kooperanata. Osvrćući se na jučerašnju informaciju ministra da je otkupna cijena od 2,30 kuna laž, Šolčić je kazao kako postoji dokument od 20. siječnja u kojem Dukat nudi 2,30 kuna za mlijeko. Dukat je izvršio represiju na sve proizvođače mlijeka, njemu se, ustvrdio je, priključio i Meggle, a domaće mljekare su samo čekale da li će ovo uspjeti pa da se pridruže. Da je uspjelo i sve ostale prerađivačke industrije bi napravile isto, ustvrdio je.
ZAGREB - Mljekarska industrija spremna je definirati europsku otkupnu cijenu mlijeka, a otkupna cijena mlijeka za veljaču obračunavat će se kao za siječanj, priopćili su danas iz Gospodarskog interesnog udruženja "Croatiastočar" iz kojeg pozivaju udruge proizvođača mlijeka na što skorije postizanje kompromisnog dogovora te da obustave sve aktualne i najavljene prosvjede. Mljekare, okupljene u to udruženje, spremne su predložiti europsku otkupnu cijenu mlijeka, kažu iz Croatiastočara navodeći da je mljekarska industrija spremna podržati otkupnu cijenu mlijeka kao prosjek zemalja EU, najvećih izvoznica gotovih mliječnih proizvoda u Hrvatsku. Pritom navode da je ciljana selekcija zemalja EU, koje bi ulazile u izračun otkupne cijene mlijeka u Hrvatskoj, preduvjet za konkurentno cjenovno pozicioniranje gotovog hrvatskog proizvoda i zaštitu interesa svih sudionika tržišta mlijeka. Nadalje, otkupnu cijenu mlijeka za veljaču sve će mljekare obračunati kao za siječanj 2012., dok će se mlijeko otkupljeno od ožujka obračunavati prema novom europskom modelu, usuglašenom s udrugama proizvođača mlijeka. U "Croatiastočaru" okupljeni su Udruga - Hrvatske male mljekare, tvrtke Meggle Hrvatska, Vindija, Dukat i Ledo.
ZAGREB - Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) nije zadovoljan prijedlogom mljekarske industrije vezano za definiranje otkupne cijene mlijeka, kažu kako taj prijedlog nije na tragu njihovih zahtjeva te nastavljaju s prosvjedima. Predsjednik Saveza Igor Rešetar kazao je kako proizvođači mlijeka traže postizanje tripartitnog dogovora o otkupnoj cijeni mlijeka između proizvođača, prerađivača i Ministarstva poljoprivrede, te otkupnu cijenu mlijeka kao prosjek zemalja EU 27, a ne kako nudi "Croatiastočar" kao prosjek zemalja EU najvećih izvoznica gotovih mliječnih proizvoda u Hrvatsku. Proizvođači mlijeka nastavljaju s iskazivanjem nezadovoljstva smanjenjem otkupne cijene mlijeka na 2,30 kuna te i dalje prosvjeduju, sedmi dan zaredom, ispred Dukata u Zagrebu i Sirele u Bjelovaru, a prosvjed se širi i na druga mjesta u Hrvatskoj, pa su primjerice proizvođači mlijeka s područja Đakovštine danas započeli nove prosvjede sa 40-ak traktora uz đakovačku zaobilaznicu.
OSIJEK - Osječko-baranjska županija podržava opravdane zahtjeve mljekara, nezadovoljnih otkupnom cijenom mlijeka, kao i drugih poljoprivrednika jer je u toj županiji osnovna gospodarska grana upravo poljoprivreda, a ta je županija i najveći proizvođač mlijeka u Hrvatskoj, istaknuto je na današnjem sastanku župana Vladimira Šišljagića s predstavnicima desetak seljačkih udruga. Osječko-baranjska županija, kazao je Šišljagić, uputit će dopis ministru poljoprivrede i hrvatskoj Vladi sa zahtjevima da se o problematici u poljoprivredi najozbiljnije i najhitnije donesu odgovarajuće mjere. Predstavnici udruga izrazili su veliko nezadovoljstvo proračunom za poljoprivredu za koji smatraju da će dovesti u pitanje hrvatsku poljoprivrednu proizvodnju u cjelini. Šišljagić je neopravdanim ocijenio smanjivanje otkupne cijene mlijeka s 2,70 na 2,30 kuna uz ukidanje potpore od 42 lipe po litri mlijeka. U Hrvatskoj se, kako je rečeno, proizvede oko 600 milijuna litara mlijeka godišnje, od toga u Osječko-baranjskoj županiji 25 posto. Potrebe su od 900 milijuna do milijardu litara mlijeka, što znači da Hrvatska ostatak uvozi, a uvozi se mlijeko daleko lošije kvalitete od domaćeg.
ZAGREB - Trgovački lanac Konzum početkom ožujka otvorit će svoju prvu benzinsku postaju, uz Super Konzum prodavaonicu u Vukovarskoj ulici u Zagrebu, što je dio Konzumovog projekta izgradnje benzinskih postaja, izvijestili su iz Konzuma. Projekt izgradnje benzinskih crpki uz dio Konzumovih trgovačkih centaran i dalje se intenzivno razvija, a do lipnja planiraju otvoriti nekoliko benzinskih postaja u neposrednoj blizini postojećih Super Konzum trgovačkih centara. Riječ je o zasebnim Konzumovim benzinskim postajama koje će se graditi kao novi samostojeći objekti na prostorima parkinga Super Konzum trgovačkih centara. Nove benzinske crpke radit će na principu samousluge i bit će u potpunosti automatizirane, navode iz Konzuma i dodaju kako je riječ o konceptu koji već duže vremena prakticiraju neki od vodećih svjetskih trgovaca.
ZAGREB - Redovan promet Zagrebačke burze iznosio je danas 13,4 milijuna kuna, a dionički su indeksi porasli, Crobex za 0,21 posto, Crobex10 za 0,44 posto. Crobex je trgovanje završio na 1.736,80 bodova, a specijalizirani indeks Crobex10 na 972,09 bodova. Svega su tri dionice danas ostvarile milijunske promete, a najtrgovanija je bila dionica HT-a s nešto više od 5 milijuna kuna. Cijena dionice HT-a porasla je za 0,02 posto, na 226,65 kuna. Dionica Ericsson Nikole Tesle prodano je za 1,1 milijun kuna, a cijena im je pala 0,41 posto, na 1.210 kuna. Oko 1,05 milijuna kuna prometa ostvarila je dionica Ingre čija je cijena porasla 7,25 posto, na 5,18 kuna. Rast cijene od 6,94 posto bilježi dionica Đuro Đaković Holdinga kojom je ostvareno 885,5 tisuća kuna prometa, a na vrijednosti je dobila i dionica AD Plastika, za 1,04 posto, uz promet od 831 tisuću kuna.