BRUXELLES - Pregovori o pomoći Grčkoj trajat će do zadnjeg trenutka oko nekih "tehničkih pitanja", izjavio je u ponedjeljak grčki ministar financija Evangelis Venizelos, naglasivši svoj optimizam oko pozitivne konačne odluke, koju bi danas trebali donijeti ministri financija eurozone u Bruxellesu. "Do zadnjeg trenutka pregovori se nastavljaju, ima tehničkih problema, ispituju se pojedinosti, odabir i prioriteti institucionalnih partnera ili zemalja članica koje utječu na ozračje rasprave", kazao je Venizelos medijima u Bruxellesu. "No, očekujemo da će dugo razdoblje nesigurnosti - koje nije u interesu ni eurozone ni Grčke - danas završiti. Grčka je ispunila sve uvjete tražene za odobravanje novog programa", koji obuhvaća pomoć od 130 milijardi eura te brisanje dijela grčkog duga. Venizelos je u Bruxelles doputovao u pratnji premijera Lukasa Papademosa. Ministri financija eurozone trebali bi odobriti drugi paket pomoći EU-a i MMF-a Grčkoj vrijedan 130 milijardi dolara kako bi se izbjegao bankrot te visoko zadužene članice eurozone.
TEHERAN - Iran će prekinuti prodaju nafte i drugim europskim zemljama, a ne samo Francuskoj i Velikoj Britaniji, nastavi li se Europa "neprijateljski ponašati" prema Teheranu, rekao je u ponedjeljak predsjednik iranske državne naftne tvrtke NIOC-a Ahmad Galebani. Galebani je, prenosi agencija Mehr, rekao da bi tom odlukom napose bili obuhvaćeni Njemačka, Španjolska, Italija, Grčka, Portugal i Nizozemska. Ova najnovija mjera je odgovor na embargo koji je Europska unija u siječnju uvela na kupnju iranske nafte, u okviru pooštravanja sankcija Iranu zbog njegova spornog nuklearnog programa. Teheran je u nedjelju objavio da obustavlja svaku prodaju nafte Francuskoj i Velikoj Britaniji, dvjema zemljama EU-a koje su se najviše zauzimale za uvođenje sankcija Iranu. Ta je odluka ponajprije simbolična, budući da su London i Pariz gotovo potpuno prekinuli uvoz iranske sirove nafte s obzirom da potpuni embargo EU-a na uvoz iranske sirove nafte treba stupiti na snagu 1. srpnja. Italija, Španjolska i Grčka koje kupuju najveći dio iranske sirove nafte namijenjene europskom tržištu mogle bi se ipak naći u nezgodnom položaju ako Teheran ostvari svoju prijetnju. Iran je 2011. prodavao Europskoj uniji oko 500.000 barela sirove nafte na dan, što je gotovo 20 posto njegova izvoza.
TEHERAN - Dva ratna broda koja je Iran prošlog tjedna poslao u Sredozemno more uplovila su u sirijsku luku Tartous sa zadaćom da "obučavaju" sirijsku mornaricu, izvijestila je u ponedjeljak televizijska mreža za 24-satno informiranje Irinn. Ta dva broda, razarač Naghdi i transportni brod Kharg, "namijenjena su obuci sirijske mornarice na temelju ugovora (o vojnoj suradnji) zaključenog" između Teherana i Damaska, dodaje mreža na svojoj internetskoj stranici. Mreža nije navela o kakvoj je obuci riječ. Ovo je tek drugi put nakon Islamske revolucije 1979. da iranski ratni brodovi ulaze u Sredozemno more. Prva misija Kharga i fregate Alvanda u Siriji u veljači 2011. potaknula je zabrinutost Izraela koji je svoju mornaricu stavio u stanje pripravnosti, dok je Washington upozorio iranske brodove da "ne poduzimaju nikakvu akciju koja bi mogla ugroziti sigurnost". Izrael je u subotu upozorio da će "pratiti kretanje dvaju brodova i paziti da se ne približe izraelskoj obali". Ovaj ulazak iranskih brodova u Mediteran treba "pojačati prisutnost Irana u međunarodnim vodama, što je njegovo prirodno pravo i potvrda naše pomorske moći", rekao je u ponedjeljak iranski ministar obrane Ahmad Vahidi za službenu agenciju Irnu. Nazočnost iranskih brodova u sirijskoj luci događa se u času kada režim u Damasku, glavnog saveznika Teherana na Bliskom istoku, potresa narodna pobuna koju vlasti guše u krvi.
PODGORICA - Situacija s nevremenom koje je Crnoj Gori proteklih dana donijelo mnoge nevolje polako se stabilizira pa vlada razmišlja o tome da predloži parlamentu ukidanje izvanrednog stanja, priopćio je u ponedjeljak premijer Igor Lukšić. Mnoge magistralne ceste su otvorene za promet, a nastava u obrazovnim ustanovama trebala bi početi u utorak. Međutim, problema još uvijek ima, jer su mnoga područja na sjeveru Crne Gore i dalje zametena pa im se svakodnevno helikopetrima dostavljaju hrana i lijekovi. Crnogorskim službama upomoć je pritekao i NATO, a od petka je crnogorskom stožeru za izvanredne situacije na raspolaganju i helikopter Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane, s osam pripadnika Oružanih snaga RH, koji je protekla dva dana bio je veoma aktivan i nalazio se neprekidno i po nekoliko sati u zraku. Posada i helikopter Mi8-MTV-1, osposobljeni za letenje u snježnim uvjetima i za aktivnosti traganja i spašavanja, a sudjelovali su u akcijama pomoći koje provode crnogorska vojska i uprava policije po planu kriznog stožera. Pozivu za pomoć crnogorske vlade upućenom NATO-u, pored Hrvatske, odazvale su se Slovenija i Grčka, a vlada SAD-a uputila je dva specijalna helokoptera iz svoje baze u Njemačkoj. Radi se o helikopterima tipa Crni jasteb, s više od 40 članova posade, jedan specijaliziran za hitnu medicinsku evakuaciju, a drugi pogodan za transport tereta.
PARIZ - Francuska je odlučila povući na konzultacije svog veleposlanika u Kigaliju pošto su ruandske vlasti odbile dati agreman za njegovu nasljednicu, objavilo je u ponedjeljak ministarstvo vanjskih poslova. Tjednik Jeune Afrique piše da je službeni Kigali odbio odobriti imenovanje Helene Le Gal na dužnost veleposlanice u Ruandi jer je ona navodno odana suradnica francuskog šefa diplomacije Alaina Juppea, kojega smatraju protivnikom vlasti u Kigaliju. Glasnogovornik francuskog MVP-a odbio je komentirati te napise i rekao da su odnosi dviju zemalja u usponu otkako je predsjednik Nicolas Sarkozy u veljači 2010. posjetio Kigali. Za ministra vanjskih poslova Juppea govori se da ne prihvaća vladu u Kigaliju i da je kazao kako ne "kani stisnuti ruku" ruandskome predsjedniku Paulu Kagameu niti putovati u Ruandu sve dok tom zemljom kruži izvješće koje optužuje Francusku za umiješanost u genocid iz 1994. Juppe takve navode odbacuje kao "laži i izmišljotine". U međuteničkom sukobu 1994., naoružani pripadnici naroda Hutu ubili su između pola milijuna do 800.000 pripadnika manjinskog naroda Tutsi. Juppe je tada bio francuski ministar vanjskih poslova.