PRAG - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović u nedjelju je položio cvijeće na grob Tomaša Garriguea Masaryka, prvog predsjednika nekadašnje Čehoslovačke, državnika i filozofa. Masaryk je rođen 1850. u moravskom selu Hodoninu. Školovao se u Brnu, Beču i Leipzigu, a kada je 1882. ustanovljeno češko sveučilište, postaje profesor filozofije. U međuvremenu je postao jednan od vodećih političara svoje zemlje. Zauzimajući se za slavensku uzajamnost i bolji položaj unutar Austro-Ugarske, Masaryk je stekao veliku naklonost slavenskih naroda i utjecao na mlade naraštaje intelektualaca, među njima i na Hrvate. Dužnost predsjednika obnašao je od 1918. do 1935. kada se povukao zbog narušena zdravlja i preselio sa svojom obitelji u selo Lany, 35 kilometara od Praga. Umro je 1937., a pokopan je na groblju u Lanyju. Predsjednik Josipović sudjelovao je u subotu na neformalnom sastanku šefova država Češke, Hrvatske, Slovačke i Srbije u Lanyju.
FRANKFURT - Njemački sindikat zaposlenika u sigurnosti zračnog prometa (GdF) pozvao je kontrolore kretanja zrakoplova na tlu u zračnoj luci u Frankfurtu na novi 24-satni štrajk, počevši od ponedjeljka u pet sati ujutro. "Sa žaljenjem moramo objaviti da smo prisiljeni na daljnje akcije", objavio je sindikat, koji je u sukobu s Fraportom, tvrtkom koja upravlja frankfurtskom zračnom lukom. GdF, mala sindikalna skupina od dvjestotinjak članova, ali ključna kretanje zrakoplova aerodromskim pistama, traži povećanje plaća jer im se povećao opseg posla otvaranjem četvrte piste u zračnoj luci. Njihov štrajk u četvrtak i petak doveo je do otkazivanja oko 450 letova. Sindikat je objavio da neće štrajkati tijekom vikenda kako bi uprava Fraporta mogla razmisliti o njihovim zahtjevima. "Nepokolebljiv stav Fraporta nije nam ostavio druge mogućnosti nego da nastavimo svim sredstvima koja su nam na raspolaganju", priopćio je GdF.
SARAJEVO - Međunarodna zajednica planira tijekom ove godine ugasiti Ured Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (OHR), a taj bi postupak mogao početi već u travnju pod uvjetom da BiH provede reforme koje su nužne kako bi na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) s Europskom unijom, tvrdi u nedjelju sarajevski "Dnevni avaz". Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore, list navodi kako je procjena da bi stupanjem na snagu SAA bila otvorena mogućnost da BiH preda prijavu za punopravno članstvo u EU, a to ne bi bilo moguće ukoliko bi zemljom i dalje upravljao OHR. Ukidanje OHR-a, međutim, ne bi istodobno značilo i potpuno odricanje međunarodne zajednice od intervencionističke uloge u BiH u slučaju potrebe. Sama pozicija visokog predstavnika sa svim postojećim širokim ovlastima koje uključuju i mogućnost smjene izabranih dužnosnika ne bi bila ukinuta i nju bi nastavio obnašati Valentin Inzko. On bi međutim ubuduće imao mali ured sa sjedištem u Bruxellesu umjesto u Sarajevu. Od početka godine u parlamentu BiH nakon dugotrajnih besplodnih rasprava ipak su usvojeni zakoni o popisu stanovništva i o sustavu državne pomoći na kojima je inzistirala EU. Ključni preostali uvjet za stupanje na snagu SAA je usklađivanje ustava i izbornog zakona BiH s presudom Europskog suda za ljudska prava koji je presudio kako BiH trenutno krši prava nacionalnih manjina jer njihovim pripadnicima ne omogućuje kandidiranje za članove Predsjendištva BiH i za zastupnike u Domu naroda državnog parlamenta.
ATENA - Stotine osoba počelo se na poziv sindikata okupljati u nedjelju u središtu Atene u znak prosvjeda protiv strogih mjera štednje koje je Grčka usvojila kako bi si osigurala drugi plan pomoći eurozone vrijedan 130 milijarda eura i namijenjen sprečavanju stečaja za mjesec dana. Tjedan dana nakon žestokih i nasilnih prosvjeda koji su popratili dogovor grčkih stranaka u vladajućoj koaliciji s trojkom vjerovnika i nametanja nove stroge štednje i gubitka autonomije za zemlju, sindikat privatnog sektora GSEE i javnog sektora Adedy, koji okupljaju milijune radnika u svome članstvu, objavili su u nedjelju kako se namjeravaju "boriti protiv štednje" i prosvjedovati protiv "neprihvatljivih zahtjeva"koji "krše radna prava i kolektivne ugovore". Današnji prosvjed održat će se na glavnom trgu Sintagmi, a pratit će ga jake mjere osiguranja. O paketu pomoći Grčkoj odlučivat će ministri financija eurozone u ponedjeljak u Bruxellesu.
DAMASK - Sirijski ustanici očekuju nove prosvjede u Damasku u nedjelju, koja je proglašena danom građanske neposlušnosti, dan pošto su u gradu prosvjedovali deseci tisuća ljudi. "Očekujemo velike prosvjede" u Damasku, kazao je Dib al-Dimaški, član Sirijskog revolucionarnog vijeća, dodajući da su "snage sigurnosti masovno raspoređene oko grada". U subotu je između "15.000 i 20.000 osoba" po Sirijskom opservatoriju za ljudska prava sudjelovalo na pogrebu četvorice prosvjednika koje su prethodnog dana ubile postrojbe režima u četvrti Maze, što su prvi prosvjednici ubijeni u središtu glavnog grada. Tijekom pogreba peti prosvjednik je stradao kad su postrojbe pucale na sudionike pogrebne svečanosti koja se pretvorila u proturežimski prosvjed. Drugdje u zemlji još je pet osoba ubijeno u subotu nasilnom kršenju prosvjeda, javlja Sirijski opservatorij za ljudska prava. Prodemokratski militanti pozvali su na građanski neposluh u nedjelju u glavnom gradu na svojoj stranici Facebooka "Sirijska revolucija 2011.".
KAIRO - Prvi egipatski predsjednički izbori od zbacivanja Hosnija Mubaraka s vlasti održat će se u lipnju, objavio je u nedjelju dužnosnik pravosudnog odbora koji će nadgledati glasanje. "Predsjednički izbori će biti u prvom tjednu lipnja, a i s eventualnim drugim krugom imat ćemo na dužnosti novog predsjednika do kraja tog mjeseca", kazao je Ahmed Šams el-Din.
Slične vijesti objavili su u nedjelju i državni mediji. Egipatski dužnosnici su ranije ovoga mjeseca obznanili da će nominacije za predsjedničku utrku primati do 10. ožujka, što sugerira da su egipatski generali, pod pristikom brojnih uličnih prosvjeda, odlučili vlast u zemlji vratiti civilima ranije nego što su planirali. Po novom ustavu odobrenom na prošlogodišnjem referendumu, budući predsjednici bit će ograničeni na dva uzastopna četverogodišnja mandata. Mubarak je svrgnut nedugo prije nego što mu je trebao završiti peti šestogodišnji mandat, a u većini slučajeva uopće nije imao ni formalnog protukandidata.
BUKUREŠT - Sedamnaest ljudi ozlijeđeno je u dvjema eksplozijama plina u noćnom klubu u gradu Sighetu Marmatiei na sjeveru Rumunjske, objavile su u nedjelju hitne službe. Prva eksplozija odjeknula je u noći na nedjelju u ženskom zahodu, ozlijedivši sedam djevojaka. Šestero ih je prevezno vojnim zrakoplovom u Bukurešt u bolnicu specijaliziranu za opekline. Žrtve su u stabilnom stanju. Još deset osoba ranjeno je u drugoj eksploziji u istoj zgradi u nedjelju ujutro, a među njima su i članovi skupine koja je istraživala uzroke prve eksplozije, rekao je glasnogovonik lokalne hitne pomoći. Uzrok eksplozija još se istražuje, ali se pretpostavlja da se radi o akumulaciji plina u diskoteci.