Nagradu Ključna razlika predstavio je predstojnik Ureda za ljudska prava Vlade RH Luka Mađerić naglasivši kako se nagradom želi pokazati da se unatoč ekonomskoj krizi u hrvatsko tržište rada mogu uključiti i osobe s invaliditetom, osobe starije i mlađe životne dobi te pripadnici nacionalnih manjina.
"Ne smije se dopustiti da te skupine budu izdvojene iz tržišta rada", rekao je Mađerić te istaknuo da je prihvaćanje raznolikosti osnovni preduvjet za osiguranje jednakosti za sve. Za pripadnike ranjivih skupina, naglasio je, to je pitanje ostvarivanja ljudskih prava.
Na natječaj za nagradu se prijavilo 29 poslodavaca, a ista je dodijeljena u četiri kategorije.
U kategoriji poticanja raznolikosti zaposlenih nagradu je dobila tvrtka Ericsson Nikola Tesla, dok je u konkurenciji malih i srednjih poslodavaca istu nagradu osvojila petrinjska tvrtka V.S.V.
Privredna banka Zagreb osvojila je nagradu u kategoriji ravnopravnosti spolova, dok je u konkurenciji malih i srednjih poslodavaca istu nagradu dobila Ribarska zadruga Lanterna.
Nagradu u kategoriji dobne ravnopravnosti dobila je tvrtka Riviera Adria, dok je tvrtka Zvijezda osvojila nagradu u kategoriji ravnopravnosti osoba s invaliditetom.
Posebno priznanje za poticanje ravnopravnosti ljudskih potencijala i uključivanje pripadnika nacionalnih manjina dobila je tvrtka Vodotoranj iz Vukovara, dok je Coca-Cola HBC Hrvatska dobila posebno priznanje za sustavnost u suzbijanju diskriminacije i poticanju ravnopravnosti.
U ime predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, dobitnicima je čestitala Zrinka Vrabec-Mojzeš naglasivši važnost poštivanja različitosti među skupinama prilikom zapošljavanja.
Nagrada Ključna razlika dio je projekta "Poticanje raznolikosti na hrvatskom tržištu rada" koji je primarno usmjeren prema poslodavcima čiji su zaposlenici su različiti s obzirom na dob, spol, nacionalnost, vjeroispovijest, bračno stanje, hobije, položaj u organizaciji, staž u organizaciji, političku opredijeljenost i sl.
Nositelj projekta je Ured za ljudska prava Vlade RH, zajedno s partnerima Udrugom za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga i Institutom za razvoj tržišta rada, a provodi se uz financijsku podršku Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalnu solidarnost – PROGRESS (2007-2013).
Projekt su, između ostalih, podržali i Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska obrtnička komora, Nezavisni hrvatski sindikati, Fond za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom, brojne Udruge civilnog društva, kao i Pravobraniteljstva uključena u problematiku diskriminacije.