FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH zabrinuta zbog slabo razvijenog gospodarstva

SARAJEVO, 1. prosinca 2011.(Hina) - Bosna i Hercegovina u stanju je očuvati stabilnost konvertibilne marke kao svoje valute bez obzira na krizu u euro zoni, no znatno veće probleme moglo bi prouzročiti očekivano smanjenje aktivnosti poslovnih banaka u toj zemlji, ocijenio je guverner središnje banke BiH Kemal Kozarić.

"Opasnosti i rizici postoje, moguće su i promjene unutar euro zone, no vjeruje se kako će ona naći rješenje za prevladavanje krize", izjavio je Kozarić kako ga u četvrtak navodi "Dnevni avaz".

Bosanskohercegovačka valuta konvertibilna marka čvrsto je tečajem vezana uz euro u omjeru 1 euro=1,955 KM, a stabilnost domaće valute jamči sustav Currency Boarda po kojemu je u optjecaju isključivo onoliko KM koliko za njih postoji pokrića u eurima.

Ranije je KM na isti način bila vezana uz njemačku marku, a prijelaz na euro obavljen je potpuno bezbolno, podsjetio je Kozarić.

Na isti takav način, tvrdi guverner, za KM je ponovo moguće pronaći "sidro" i u nekoj drugoj valuti.

Iako se gotovo cijeli svijet bavi prognozama o tome što bi moglo uslijediti propadne li euro, guverner bosanskohercegovačke središnje banke drži kako je za njegovu zemlju veći problem to što se njezino ionako oslabljeno gospodarstva suočava s opasnošću dodatnog smanjenja bankarskih plasmana.

"Inozemne banke više nemaju raniji potencijal za rast, a istodobno mijenjaju svoj poslovni model", pojasnio je Kozarić podsjećajući kako je kakav-takav gospodarski rast u BiH bio potaknut prije svega spremnošću banaka da kreditima podupru tvrtke koje u njoj posluju.

Kozarić je istaknuo kako će u novim okolnostima biti potrebno pojačati nadzor nad poslovanjem poslovnih banaka u BiH.

Vanjskotrgovinska komora BiH također je upozorila kako će gospodarstvo te zemlje biti pod dodatnim udarom zbog ulaska Hrvatske u Europsku uniju, jer nisu provedene potrebne prilagodbe nužne za nastavak izvoza iz BiH uz zadovoljavanje standarda koji vrijede u EU.

Komora je upozorila kako će se problemi odraziti prije svega na prehrambenu industriju, a posebice na proizvođače mlijeka i mliječnih prerađevina koji su uglavnom orijentirani na hrvatsko tržište.

Rezultat je to činjenice da u BiH ne postoji ni jedan laboratorij akreditiran po standardima EU koji bi provjeravao kvalitetu namirnica životinjskog podrijetla namijenjenih izvozu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙