Euro je tako tijekom dana prema dolaru oslabio 1,5 posto, na 1,3628 dolara, nakon što je u jutarnjoj trgovini nakratko dosegnuo visokih 1,3860 dolara. Na sličnom postotnom gubitku bio je i prema jenu, te se njime trgovalo po 105,86 jena.
Oslabio je znatnije i prema švicarskom franku, spustivši se na 1,2305 franaka. Dolar je prema franku poskočio za jedan posto, na 90,47 centima.
Dolar pak nije zabilježio veće promjene prema jenu i njime se trgovalo po 77,62 jena.
Prinosi na 10-godišnje talijanske obveznice premašili su sedam posto, budno praćenu razinu koju ekonomisti smatraju neodrživom za to najveće tržište državnih obveznica u eurozoni.
"Tečaj eura prema dolaru čini se nevjerojatno promjenjivim u ovome trenutku. Svi su došli do zaključka da je ECB jedini kupac talijanskog duga, tako da je potrebna puno veća premija rizika u euru i nije jasno kako će to završiti", kazao je Chris Turner, čelnik valutne strategije u ING-u.
Po njegovim riječima, pogoršanje raspoloženja spram eurozone moglo bi u skorije vrijeme spustiti euro na 1,34 dolara.
Analitičari su potvrdili da će euro u srednjoročnom razdoblju vjerojatno ostati pod pritiskom zbog neizvjesnosti u vezi formiranja nove talijanske vlade nakon što je premijer Silvio Berlusconi najavio da će odstupiti s dužnosti nakon što parlament izglasa hitne reforme proračuna. Teškoće u vezi formiranja grčke vlade dodatno pridonose neizvjesnosti u vezi s prognozama.
Mnogi ulagači i analitičari mišljenja su da će euro slabjeti u srednjem roku budući da dužnička kriza u eurozoni postojano prkosi nastojanjima političara da spriječe njezino širenje.
"Mišljenja smo da će euro u kratkom roku pasti na 1,35 dolara. Njegova povezanost s europskim dionicama snažna je, tako da će euro početi silaznu putanju ako dionice budu slabjele", kazao je Stuart Frost, čelnik valute u RWC Partnersu.