Predstavljajući knjigu, urednik akademik Dubravko Jelčić naveo je kako je autorica u knjizi "pobrojila pisce i primjere iz njihovih djela koja hrvatsku književnu riječ čuvaju i promiču danas kad je ona u velikoj opasnosti".
Po njegovim riječima, ljudi u Hrvatskoj kao da se natječu koji će govoriti lošije i nepravilnije i u govoru što više griješiti.
"Posebice se radujem što autorica nije ostala na zavičajnim i regionalnim autorima, nego je istraživanje proširila i na druge pisce, na cjelinu hrvatske literature", kazao je akademik Dubravko Jelčić.
"U knjizi sam željela vidjeti što je to što je stabilno i čvrsto u našoj književnosti", kazala je autorica Anica Bilić, dodavši kako knjiga "Čuvari književnih dobara" sadrži 14 kroatističkih studija o različitim autorima od 18. do 21. stoljeća, a sve ih se može svesti pod nazivnik "knjižno pamćenje".
Po njezinim riječima, pišući knjigu, spoznala je kako nacionalni indentitet ne čuvaju folklor, narodni običaji i jezik kao što se obično misli, već priča, odnosno "narativni obrazac".
Voditelj vinkovačkoga centra za znanstveni radu HAZU-a akademik Slavko Matić ocijenio je kako je HAZU, poslije Katoličke crkve, najpostojanija ustanova koja se brine za znanstvena, društvena i druga područja života hrvatskog naroda, a Dani otvorenih vrata prilika su da HAZU približi javnosti svoju djelatnost.