"Očekujem da će u idućih godinu dana do najviše dvije aktualna kriza biti zauzdana, ako ne i prevladana. Prevladana u smislu da više neće biti potrebne akutne političke akcije", kazao je Stark na jednoj konferenciji u švicarskom gradu Luzernu.
"Ne znam je li pravo rješenje postojeća politika novih i većih paketa pomoći jer oni u konačnici opterete zemlje koje su sada više-manje solidne", kazao je.
Stark, koji se sprema odstupiti s mjesta u šestočlanom upravnom odboru krajem godine, suprotstavio je sadašnjim grčkim previranjima irsku političku podršku nužnim reformama.
"U Irskoj je postojao politički konsenzus među velikim političkim strankama, potreban za provedbu nužnih reformi zato što se predugo živjelo iznad mogućnosti. Irska je, kao što vidimo, na dobrome putu", kazao je Stark.
Iskazao je nadalje zabrinutost zbog rastućeg protekcionizma, uključujući onaj putem intervencija na valutnim tržištima, kojima se po njegovu mišljenju nisu u dovoljnoj mjeri pozabavili sudionici nedavnog summita G20 u Cannesu.
Stark je također kritizirao ECB-ov program kupovina državnih obveznica, koji je sve više u fokusu u kontekstu produbljene dužničke krize. Mnogi analitičari mišljenja su pak da je za smirivanje tržišta jedina opcija ECB-ov program otkupa obveznica.
Starkovo neslaganje s ECB-ovim kupovinama obveznica temelji se na uvjerenju, koje dijele mnogi u središnjoj banci, da bi odgovornost trebala biti na krizom pogođenim zemljama da poduzmu gospodarske reforme, a proizlazi iz straha da bi intervencija ECB-a na tržištu, koja može sniziti troškove zaduživanja neke države, mogla smanjiti njihov interes da provode reforme.