Čelnik Europske središnje banke (ECB) kao i glavnog supervizora financijske stabilnosti poručio je da bi krizni fond eurozone trebao biti što je moguće fleksibilniji, ali je dodao da ECB ne bi trebao sudjelovati u njegovim zajmodavnim aktivnostima.
"Kriza je sustavna i treba je odlučno rješavati", kazao je Trichet pred odborom EP-a za gospodarsku i monetarnu politiku. "Visoka međupovezanost u financijskom sustavu EU-a dovela je do ubrzanog jačanja rizika intenziviranja krize. Zaprijetila je financijskoj stabilnosti u EU-u i negativno utječe na realno gospodarstvo u Europi", upozorio je.
Trichet je pozvao vlade i europske vlasti da djeluju zajedničkima snagama na rješavanju krize, dodajući kako bi odgađanje bilo katastrofalno.
"Hitno je potrebno da sve vlasti djeluju zajedno, s potpunom predanošću očuvanju financijske stabilnosti", kazao je on.
ESRB je ustanovljen kako bi budno pratio europski financijski sustav i u slučaju problema upozorio relevantne institucije da djeluju. Ne raspolože formalnim instrumentima, premda ima pravo javno iskazati bojazni u slučaju da nije zadovoljan djelovanjem nadležnih vlasti.
Trichet je nadalje pozvao na donošenje jasne odluke o dokapitalizaciji banaka i drži da bi krizni fond u tome mogao imati značajnu ulogu. "Mogućnost da Europski fond za financijsku stabilnost (EFSF) daje zajmove vladama za potrebe dokapitalizacije banaka, uključujući po potrebi i zemlje koje nisu u tom programu, mogla bi biti od koristi", istaknuo je.
Komercijalne banke nevoljko u posljednje vrijeme posuđuju jedne drugima, sve češće se obraćajući ECB-u radi pozajmica i depozita. Prekonoćni depoziti kod ECB-a u utorak su dosegnuli 269 milijardi eura, najvišu razinu od lipnja 2010.