Skup, koji je okupio sudionike iz Crne Gore, BiH i Hrvatske, organizirali su Centar za ljudska prava i Documenta u suradnji s Art radionicom Lazareti i uz potporu mreže Fondacije otvorenog društva.
Sudionike skupa najprije je pozdravio izaslanik predsjednika, savjetnik za branitelje Predrag Matić, koji je podsjetio kako je upravo u ovo doba prije 20 godina agresija na našu domovinu doživljavala svoj vrhunac i da upravo tada neprijatelj čini kardinalnu pogrešku i napada Dubrovnik.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je kako je napad na Dubrovnik bio nepotreban, glup i kriminalan, a opsada toga grada bila je nešto što Hrvatska nije mogla otrpjeti niti prihvatiti. Probijanje blokade konvojem pokazalo je svijetu što se kod nas događa, a Dubrovčanima da nisu sami, istaknuo je Mesić.
Kad su u pitanju ratni zločini, Mesić je rekao kako ratne zločine "ako ih je bilo, a bilo ih je, valja sankcionirati" bez obzira na to tko su bili počinitelji.
Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić istaknuo je kako je grad Dubrovnik bio primjer kako se brani jedan grad u kojemu je posebno do izražaja došlo jedinstvo svih Dubrovčana. Kada su u pitanju odnosi sa susjedima, jedna je priča, rekao je, odnos prema Croj Gori, koji raste, a s druge strane vodstvo Trebinja traži da se Dubrovčani ispričaju Trebinju.
Sve dok se govori o izjednačavanju krivnje, "mi ne želimo kucati na ta vrata", poručio je Vlahušić.
Vesna Teršelić iz Documente istaknula je kako je pitanje napada na Dubrovnik vrlo važno jer o njemu treba razgovarati u regionalnom kontekstu, posebice kad se zna da zločini nisu procesuirani.