Kako je istaknuto na otvorenju trodnevna skupa, u projekte toga fonda uključeno je 149 zemalja radi zaštite porječja, jezera, podzemnih voda i velikih morskih ekosustava.
Hrvatska također sudjeluje u brojnim projektima fonda, među kojima se ističe projekt zaštite od onečišćenja voda u priobalnom području, ali i upravljanje rijekama Neretvom i Trebišnjicom.
Po riječima zamjenika direktora GEF-a Andrea La Perrierea za slične projekte diljem svijeta fond je izdvojio devet milijarda dolara u 20 godina djelovanja.
Kako je kazao državni tajnik u ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Zdravko Krmek, Hrvatska je peta u EU i 42. u svijetu po zalihama pitke vode, ali većinu voda dijeli sa susjednim zemljama, što rezultira međunarodnom suradnjom u području vodnog gospodarstva.
Od 2005. Svjetska banka sufinancira projekt zaštite od onečišćenja voda u priobalnom području, koji uključuje izgradnju kanalizacijskih sustava i sustava za pročišćavanje otpadnih voda u gradovima, vrijednost kojih je 200 milijuna dolara.
Kako ističe voditelj projekta Mediteran u programu UN-a za okoliš Ivica Trumbić, prva faza završila je 2009. i uključila je 11 odabranih obalnih gradova, a druga faza, započeta 2010., uključuje još 30 gradova i općina.