U zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti predstavljeni su priručnici "Muzeji i turizam, djelovanje muzeja kao dionika kulturnog turizma", "Muzeji i turizam, turistički posjeti muzeju: upravljanje posjetiteljima" i "Tradicijska kuća Slavonije i Baranje, priručnik za obnovu".
Prva dva priručnika daju načelne upute i smjernice za djelovanje muzeja kao važnog segmenta kulturnog turizma i upravljanje turističkim posjetiteljima u muzejima, a treći donosi sažeti prikaz obnove tradicijskog graditeljstva Slavonije i Baranje i njihove primjene u turizmu.
"Tijekom prošle godine hrvatski su muzeji zabilježili ukupno 2,7 milijuna posjetitelja, od čega je polovica bilo stranih. To govori u prilog važnosti kulturne turističke ponude", istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu turizma Ivo Mujo.
Međutim, napomenuo je da turisti još uvijek nisu u potpunosti zadovoljni kulturnom ponudom u Hrvatskoj te da je zato potreban zajednički angažman kako bi se ona poboljšala kako za turiste tako i za domaće stanovnike.
Dodao je da je Ministarstvo turizma, svjesno bogatstva hrvatske kulturne baštine, još 2008. pokrenulo program "Baština u turizmu" odnosno program poticanja zaštite, obnove i uključivanja u turizam baštine u turistički nerazvijenim područjima u okviru kojeg je u tri godine izdvojilo ukupno 23,3 milijun kuna za 623 projekta.
Priručnici su objavljeni u zajedničkoj nakladi Ministarstva turizma, Muzeja suvremene umjetnosti, Globtour Eventa i osječkog Građevinskog fakulteta. Ministarstvo turizma sufinanciralo je izradu priručnika s 190.000 kuna.